Nemtudom mit csinálok rosszul, nemtudom egyszerűen, hogyan kell kiszámolni. Egy mértani sorozat első tagja:6, 4.tagja:48, számoljam ki a 3.tagot.Ehhez kellene a kvóciens is vagyis a q ha nem tévedek de nemtudom hogy számolom ki, ötletem sincs, hogy menjek tovább. Aki kicsit is ért a számtani illetve mértani sorozathoz az kérem segítsen:')2024. márc. 5. 18:51
2/2 Gyula__ válasza:
Az előző válasz tökéletes, de egy kicsit szűkszavú, a kérdező nem biztos, hogy érti.
1. nevezzük a tagokat a1, a2 stb.-nek. Ekkor a1 = 6, a4 = 48, keressük a3-at.
2. a2 = a1*q, a3 = a2*q = a1*q^2... a4 = a1*q^3 (* a szorzás jele, ^ a hatványozásé)
48 = 6*q^3, innen 8 = q^3. Ebből illik tudni, hogy q=2, mert 2*2*2 = 8
a3 = a1*q^2 = a4/q = 24
3