Mértani és számtani sorozat, most ez hogy van?

Nemtudom mit csinálok rosszul, nemtudom egyszerűen, hogyan kell kiszámolni. Egy mértani sorozat első tagja:6, 4.tagja:48, számoljam ki a 3.tagot.Ehhez kellene a kvóciens is vagyis a q ha nem tévedek de nemtudom hogy számolom ki, ötletem sincs, hogy menjek tovább. Aki kicsit is ért a számtani illetve mértani sorozathoz az kérem segítsen:')

2024. márc. 5. 18:51
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

48=6*q^3 => q=2


a3:=a4/q=24

2024. márc. 5. 19:06
 2/2 Gyula__ válasza:

Az előző válasz tökéletes, de egy kicsit szűkszavú, a kérdező nem biztos, hogy érti.


1. nevezzük a tagokat a1, a2 stb.-nek. Ekkor a1 = 6, a4 = 48, keressük a3-at.


2. a2 = a1*q, a3 = a2*q = a1*q^2... a4 = a1*q^3 (* a szorzás jele, ^ a hatványozásé)


48 = 6*q^3, innen 8 = q^3. Ebből illik tudni, hogy q=2, mert 2*2*2 = 8


a3 = a1*q^2 = a4/q = 24


3

2024. márc. 11. 00:54