Hogyan kellene megoldani az egyenletrendszert?


Sziasztok! Nem igazán tudom, hogy miképpen kellene megoldani az alábbi kétismeretlenes egyenletrendszert:

x^2 - y^2 + x-y = 10;

x^3 - x^2y - xy^2 + y^3 = 16.

Megoldásként ezeknek kéne kijönni: (4,125;-3,875), (3;1).

A válaszokat előre is köszönöm.



2024. febr. 6. 16:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Vannak olyan egyenletrendszerek, ahol nehéz rájönni, hogy merre érdemes elindulni, hogyha nem ismerünk algebrai azonosságokat.


Az első egyenletnél vegyük észre, hogy át tudunk így alakítani; az


a^2 - b^2 = (a+b)*(a-b)


azonosság szerint ezt tudjuk felírni:


(x+y)*(x-y) + x-y = 10, majd itt ki tudunk emelni (x-y)-t:


(x-y)*(x+y+1) = 10


A második egyenletnél is valami hasonlóban érdemes gondolkodni; azt vehetjük észre, hogy az első két és a második két tagból ha kiemelünk:


x^2*(x-y) - y^2*(x-y) = 16, akkor itt is ki tudunk emelni (x-y)-t:


(x-y)*(x^2-y^2) = 16, illetve ezt is bontsuk tovább:


(x-y)*(x-y)*(x+y) = 16


Észrevehetjük, hogy a két egyenletben x-y és x+y található. Megtehetjük azt, hogy ezekre bevezetünk egy-egy új ismeretlent; legyen x-y=p és x+y=q, ekkor az egyenletrendszer így fog alakulni:


p*(q+1) = 10

p^2*q = 16


Ha p^2=0, vagyis p=0, akkor nincs megoldás, ezért oszthatunk p^2-tel:


q = 16/p^2, és ezt behelyettesítjük q helyére az első egyenletben:


p*(16/p^2 +1) = 10, vagyis


16/p + p = 10, innen p-vel felszorzás után egy másodfokú egyenletet fogunk kapni p-re.


Innen be tudod fejezni?

2024. febr. 6. 17:23
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Igen, innen már befejezem.
2024. febr. 6. 17:36