Mennyi vizet kell hozzáönteni 25g 90%-os savhoz,hogy 75%-os savat kapjunk??

Válaszokat előre is köszönöm.

#matematika #Keverés és feladatok #Nyolcadikos matek
2024. febr. 4. 14:34
 1/4 anonim ***** válasza:
80%
5 gramm vizet kell hozzáönteni a savhoz.
2024. febr. 4. 14:35
 2/4 steven95 ***** válasza:
25g 90%-a 22,5g, ennyi sav van benne. De most ez a tömeg legyen a teljes oldat 75%-a. 22,5= 0,75*x. x a kívánt oldat tömege, ez csak a hozzáöntött víz tömegével lett több az eredetinél. x - 25g = a hozzáadni kívánt víz tömege
2024. febr. 4. 14:49
 3/4 anonim ***** válasza:

Ez a feladat akkor oldható meg egyszerűen, ha feltételezzük, hogy az oldat sűrűsége azonos a víz sűrűségével.

25 x 90= X x 75 egyenletet kell megoldani, az eredmény 30 g 75%-os sav oldat. Vagyis 30-25= 5 g vizet kell hozzáönteni.

2024. febr. 4. 15:52
 4/4 anonim ***** válasza:

Van egy olyan jó kis egyenlet, amivel könnyen lehet tömegszázalékot számolni. A következőképpen szól:

Tömegszázalék = oldott anyag tömege / oldat tömege

Vagyis, ha x-szel jelöljük a hozzáadandó víz tömegét, akkor:

0,75 = 25*0,9 / 25 + x

Ahol:

-0,75: Az elérni kívánt százalék

-(25*0,9): Az oldatban lévő sósav tömege

-(25 + x): Az oldat tömege, ahol az x a hozzáadandó víz mennyisége.

2024. febr. 4. 16:07