Matekhoz kérnék kis segítséget: egy üvegben két liter 50 %-os rostos gyümölcslé van. Az üveg dugóját nem zárták vissza, így elpárolgott belőle 2 dl víz. Hány liter 30 %-os gyümölcslét kell hozzáönteni, hogy ismét 50 %-os legyen a gyümölcslé?

2013. szept. 22. 21:33
 1/3 anonim ***** válasza:
81%

volt ugye 1 liter víz és 1 liter gy.lé

most van 0,8 víz és 1 liter gy.lé

ha fél liter 30%-osat öntesz hozzá, abban van 0,15 liter gy.lé és 0,35 liter víz

így mind a kettőből 1,15 liter lesz a 2,3 literben vagyis 50%-os lesz

2013. szept. 22. 21:40
 2/3 A kérdező kommentje:
Hú, köszi! Azt hittem, hogy ezt valami kémiaórán tanult egyenlettel kellene kiszámolgatni!
2013. szept. 22. 21:46
 3/3 anonim ***** válasza:

persze felírhatod az egyenletet

1+0,3x(ez a gylé)=0.8+0,7x(ez a víz)

így jön ki h x=1/2

2013. szept. 22. 22:11