Harmadfokú függvénynél hogy számolunk zérushelyet?


A válasz biztos tök egyszerű, csak teljesen elfelejtettem...


most pl egy hiányos harmadfokúval küzdök:

x^3 + 4x^2 - 7 = 0


Hogy számolok ebből x-eket?

Köszi a segítséget :]


2010. okt. 23. 12:30
 1/7 anonim ***** válasza:
x2-et kiemelsz
2010. okt. 23. 12:39
 2/7 A kérdező kommentje:

tehát a köv lépéssel kijön hogy:

x^2 (x+4) - 7 = 0


Innen hogyan tovább?

2010. okt. 23. 12:55
 3/7 anonim ***** válasza:
az véletlenül nem negyediken van? mert így sose oldod meg. ha negyediken lenne, akkor új ismeretlen bevezetésével másodfokúra visszavezethetnéd. középiskolásként harmadfokút az életbe nem csinálsz meg. főleg mivel nem is tananyag...
2010. okt. 23. 17:22
 4/7 A kérdező kommentje:

Nem, nem negyediken van, biztos elírta a tanár :]

Nem is próbálkozom vele tovább...

2010. okt. 23. 19:23
 5/7 anonim ***** válasza:

Ahol az első derivált=0 ott lesz a zéruspont.

Ennek az első deriváltja 3x^2+8x,ahol ez =0-val ott lesz a zérushely,tehát x=-8/3-ad.

2010. okt. 23. 22:05
 6/7 anonim ***** válasza:

A derivált nullhelye nem ad gyököt, de a derivált segíthet megtalálni a gyököket, ha szerencséd van, és ismered a polinomok maradékos osztásának módszerét, és az euklidészi algoritmust.

A polinomok maradékos osztása a számok maradékos osztására emlékeztet. Itt a helyi értékeknek a kitevők, a jegyeknek az együtthatók felelnek meg.

Az euklidészi algoritmus:

[link]

Ha a polinomnak vannak többszörös gyökei, akkor ez a módszer kiad egy nem konstans legnagyobb közös osztót. Azzal osztva másodfokú lesz, amire már ismert a megoldóképlet.

Ha van racionális gyök, akkor használható a gyökök és az együtthatók összefüggése. Valószínűleg ezt kell neked, mert középiskolában is tanítják.

A harmadfokú egyenlet megoldóképletével az a gond, hogy ha három különböző valós gyök van, akkor a megoldóképlettel ki kell lépni a valós számok halmazából.

[link]

2010. okt. 23. 22:55
 7/7 anonim ***** válasza:

Ebben a formában nem találtam egyszerű megoldást, de ha

x^3 + 4x^2 - 8 = 0 lenne, szépen meg lehetne oldani. Biztos jól írtad le a feladatot?

2010. okt. 24. 14:21