Ha a függvénynél megvan adva, hogy -2-nél nagyobb és 4-nél kisebb R számok, akkor mi az ÉT és az ÉK?


Van egy függvényem, és ez a kikötés meg volt adva az ábrázolásnál, próbálom kikövetkeztetni, de nem megy a jellemzés, ha ezt az elsőt megérteném menne a többi is.

Köszönöm, ha segít valaki.


2010. okt. 28. 11:01
 1/4 Silber ***** válasza:

Az értelmezési tartomány a legtöbb esetben az x tengelybeli értékeket jelöli. Tehát a függvény -2 és 4 hely között vett részen kell ábrázolnod.

Az értékkészlet pedig az y tengelyed lesz. Azt pedig maga a függvény adja meg, hogy értelmes-e ott.

2010. okt. 28. 14:22
 2/4 anonim ***** válasza:

pofon egyszerű példával:


Legyen y=1/x

kikötés, mivel 0-val nem osztunk, x nem lehet 0.

Ha felrajzolod a függvényt, 0-nál sehogy se lesz értéke.


A te esetedben egy intervallum van megadva. az x az az értelmezési tartomány (ezt halmazként képzeld el, egy halmaz, amely például a természetes számokat tartalmazza. Vagy a valósakat. Vagy bármit.), az y az értékkészlet (ezt egy másik halmazként képzeld el, amelyet hozzárendelsz az x elemeihez. Például y=1/x esetében a természetes számok halmazán az 1-hez (x helyére 1-et írsz, 1/1) 1-et rendelünk. Mivel ugye 1/1=1=y).


Az intervallum azt mutatja meg, hogy hol vehet fel a függvényed értéket (y). A függvényed -2-nél kisebb számokat nem vehet fel (vagyis x helyére csak -2-nél nagyobbat írhatsz), és 4-nél nagyobb számokat se (vagyis x helyére csak 4-nél kisebb számokat írhatsz). Ez azt jelenti, hogy -2<x<4.


Úgy ábrázold, hogy a függvényedben az x helyére írd be a -1-et, majd a 0-át, majd az 1-et, majd a 3-at. Számold ki a függvényedet (ugye az y-ont kapod eredményül), és akkor pl. 1/x esetében a x=-1-nél az y -1. x=0-nál nincs értelmezve, de neked biztos másfajta függvényed van. x=1-nél y=1 (mert ugye 1/1). x=2-nél y=1/2. x=3-nál y=1/3...


remélem értelmes szöveget írtam le, mert nincs kedvem visszaolvasni.

2010. okt. 28. 15:17
 3/4 anonim ***** válasza:
javítás olvasva: ...majd az egyet, majd a kettőt, majd a hármat.
2010. okt. 28. 15:19
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon sokat segítettetek!
2010. okt. 28. 17:15