Fizikából segítene valaki?Feladat: Béla 40 mp-ig halad motoros rollerével északi irányba 36 km/h sebeséggel, majd 300 m-t tesz meg nyugati irányba 43,2 km/h sebeséggel.Mekkora utat tett meg? Mekkora volt az elmozdulás? Mekkora az átlagsebesség?

Felnőtt oktatásra járok érettségizni. Egész évben még egy fizika óránk se volt. A tanár pedig a fent említett számolási feladatot adta ahoz, hogy félévkor jegyet tudjon nekünk adni. Tananyag nincs. Hát a google sem a barátom. És eligazodni se tudok az egészen. Valaki tudna esetleg segíteni, hogy a beadandóm legalább egy 2-es legyen?
2024. jan. 14. 15:17
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez sokkal inkább matek, mint fizika. Az északi és a nyugati irány éppen 90 fokos szöget zárnak be egymással, tehát a roller egy derékszögű háromszög befogóin halad. A befogók összege a megtett út, az elmozdulás (a kiindulási pont és a végpont közötti egyenes szakasz) pedig az átfogó. Az átlagsebesség az összes megtett út és az ehhez szükséges idő hányadosa.

Váltsd át a km/h-t m/s-ra, és gondold végig, hogy milyen viszonyban állnak egymással a sebesség, idő, megtett út fogalmai.

2024. jan. 14. 15:23
 2/3 anonim válasza:
100%

Ez kell hozzá: sebesség=út/idő


40 másodpercig halad 36 km/h sebességgel. Ez 10 m/s sebesség. 10 métert tesz meg másodpercenként és 40 másodpercig megy. Ez 400 méter.


Elfordul északi irányból nyugati irányba. Ez 90 fok, szóval derékszög. Itt 300 métert tett meg 43,2 km/h sebességgel, ami átváltva 12 m/s. Ez mennyi ideig tartott? 300/12=25 másodpercig.


Mekkora utat tett meg? Északra 400 métert, nyugatra 300-at. Szóval 700 métert.


Mekkora volt az elmozdulás? Derékszögű háromszög. 300 méter az egyik befogó, 400 a másik. a^2+b^2=c^2. c=500 m. Ennyi volt az elmozdulás.


Átlagsebesség. 40 másodpercig ment 10 m/s sebességgel és 25 másodpercig 12 m/s sebességgel. (40*10+25*12)/(40+25)=10,77 m/s


Nem akkora ördöngősség. Légyszives a fentiek tükrében gondold át a feladatot, és próbáld meg megérteni, hogy mi miért van. Írj, ha valami nem világos, mert ennyit érdemes tudni matekból, fizikából készség szinten.

2024. jan. 14. 15:52
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!! 25 éve nem ültem iskola padban. Azaz 25 éve még csak rá sem néztem hasonló képletekre. És igen nagyon sokat segítettetek ezzel. Maga az adatgyűjtés az ment. Kerestem 9.-es tankönyvet.Azt átnézve valamennyi sikerült. De így egyedül, hogy mit hogyan számolunk ki nem ment. 13 óra óta ültem felette. Próbálkoztam az online tankönyvvel és youtube videókkal. A fizikát nem tanítják meg, nincs is órarendbe. Egész évben nem is beszéltünk róla péntekig. Szóval akkor jött a fekete leves, hogy abból is kötelező jegyet kapjunk. Mindenki oldja meg ahogy tudja a feladatot. 9 kérdés, szabály. 1 számolás. Tényleg köszönöm!
2024. jan. 14. 16:09