Egy kis segítségre lenne szükségem, valaki?


1)Határozzuk meg az u,v,w valós számok értékét ha u+v+w=4 és 2uv-2u-w^2=9


2)Ha x,y eleme a (0, +∞) halmaznak akkor bizonyitsuk be hogy:

(3x/y^4) + (1/x^3) >= (4/y^3)



2024. jan. 9. 16:54
 1/3 anonim ***** válasza:

1)Első egyenletből w=4-u-v, ezt helyettesítsük be a másikba:

2uv-2u-(4-u-v)^2=9

2uv-2u-(16+u^2+v^2-8u-8v+2uv)=9

2uv-2u-16-u^2-v^2+8u+8v-2uv=9

-u^2-v^2+6u+8v=25

u^2-6u+v^2-8v=-25

(u-3)^2-9+(v-4)^2-16=-25

(u-3)^2+(v-4)^2=0, ami csak úgy lehet, ha u=3, v=4, és akkor innen w=-3 az első egyenlet miatt.

2024. jan. 9. 19:07
 2/3 anonim ***** válasza:
1) [link]
2024. jan. 9. 19:10
 3/3 anonim ***** válasza:

2)Rendezzünk egy oldalra, és hozzunk közös nevezőre:

(3x^4+y^4-yx^3)/(x^3y^4)>=0. A nevező pozitív, mert x és y is pozitív, tehát az kell csak, hogy a számláló is pozitív.

3x^4+y^4-yx^3=(y-x)^2(3x^2+y^2+2xy), ahol az első tényező négyzet, ezért nem negatív, és a második sem az, mert x és y is pozitív.

És akkor az is látszik, hogy egyenlőség pontosan akkor van, ha x=y.

2024. jan. 9. 19:24