Hányas számrendszerben írtam fel ezt a háromjegy számot: 645, ha tízes számrendszerbeli alakja 527?

2024. jan. 4. 10:01
 1/4 anonim ***** válasza:
73%
6*n^2 + 4*n + 5 = 527, ahol n a keresett számrendszer száma.
2024. jan. 4. 10:11
 2/4 anonim ***** válasza:
73%

Jól mondja!

Én így kezdtem:

Hogy is néz ki az 527 10-esbe (feldarabolva számjegyek és helyiérték szerint)?

(5*10_2)+(2*10_1)+7=527 Itt a _ hatványkitevő.

És akkor?

(6x_2)+(4x_1)+5=527

Másodfokú egyenlet lesz a megoldandó. (9)

2024. jan. 4. 10:29
 3/4 krwkco ***** válasza:

"Hányas számrendszerben írtam fel ezt a háromjegyű számot: 645, ha tízes számrendszerbeli alakja 527?"

Mivel 645 számjegyeiben nagyobb, mint az 527, ezért az alapszáma kisebb mint 10.

Talán 9? 6*81=486. Ez eddig bíztató... 486+36+5=527. Ez az!!!

Más megoldás nem lehet, mert a számérték szigorúan növekvő a számrendszer bázisszámának függvényében.

2024. jan. 4. 10:59
 4/4 anonim ***** válasza:

# 2-höz:

Egész pontosan!


(5*10_2)+(2*10_1)+(7*10_0)=527 Itt a _ hatványkitevő.


És akkor?


(6x_2)+(4x_1)+(5*x_0)=527 Mert bármely szám 0. hatványa 1.

2024. jan. 4. 12:48