Országúton 75 km/h állandó sebességgel haladó autó vezetője 90 m távolságban forgalmi akadályt vesz észre. El tudja-e kerülni az ütközést, ha reakcióideje 0,9 s és a kocsi 10 s alatt állítható meg?


2023. dec. 20. 10:40
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Kiszámolod, hogy a kocsi a hátralévő 90m-t mennyi idő alatt teszi meg.

Ha ez nagyobb, mint 10,9s akkor igen, ha kisebb, akkor nem.


Ehhez először át kell váltanod a 75km/h-t m/s-be, és utána elvégezni egy egyszerű osztást.


t = s/v

2023. dec. 20. 13:13
 2/5 krwkco ***** válasza:
Egy autó nem úgy áll meg 10s alatt, hogy halad-halad állandó 75kmh sebességgel, azután megáll egy pillanat alatt, mintha falnak ütközött volna. (Kivéve persze, ha falnak ütközik. :-) )
2023. dec. 20. 13:53
 3/5 A kérdező kommentje:

Most akkor hogy kell kiszámolni ?

A reakció időt is hozzá kell venni

2023. dec. 20. 14:38
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az autó 0,9 s-ig egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, a fék lenyomása utána pedig egyenletesen gyorsuló (lassuló) mozgást végez.


Váltsuk át a sebességet m/s-ba a tanult módon, érdemes törtalakban hagyni;


75 km/h = 75/3,6 m/s


Ennek megfelelően a fék lenyomása előtt 75/3,6 * 0,9 = 18,75 métert tesz meg. Azért volt érdekes törtalakban hagyni az átváltás eredményét, mert így pontos eredményt kaptunk.


Az egyenletesen gyorsuló mozgást végző test az


s = a/2 * t^2 + v0*t


képlet alapján teszi meg az útját, ahol a a test gyorsulása, t az eltelt idő, v0 pedig a kezdősebesség, amivel azelőtt rendelkezik, hogy a test gyorsulna. A betűk közül egyedül a értéke nem ismert, ezért azt ki kell számolnunk. Az ehhez használható képlet:


a = Δv / Δt, ahol Δv a sebességváltozást, Δt az időváltozást jelenti. Mivel 75/3,6-ről 0-ra csökken a sebesség, ezért Δv = -75/3,6 m/s, és mivel 10 másodperc telik el, ezért Δt = 10 s, és így már az a értéke kiszámolható:


a = 75/3,6 / 10 = 7,5 / 3,6 m/s^2


Így pedig már minden adott, hogy kiszámoljuk a lassulás során megtett út nagyságát:


s = -(7,5/3,6)/2 * 10^2 + 75/3,6*10 =~ 104,17 méter


Mivel már ez önmagában több, mint 90 méter, ezért nem fog tudni megállni az akadály előtt.

2023. dec. 20. 14:39
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi!
2023. dec. 20. 14:55