Egy autó 100km úton városban átlagosan 9,4liter, országúton 7,2 liter benzint fogyaszt. Mekkora út megtételéhez elegendő 40 liter benzin a) ha csak lakott területen autózunk? B) ha a megtett út 20%át lakott területen, a többit országúton tesszük meg?


A válaszba a kiszámítások is kellenek!

ELŐRE IS KÖSZÖNÖM!


2009. ápr. 2. 16:54
 1/7 anonim ***** válasza:

Városi fogyasztás: 9,4 liter --> 1 km-en 9,4/100= 0,094 liter.


40 liter benzin városban 40/0,094=425,53 km-re elég.


A második kérdésen én bevallom elvéreztem, nekem két ismeretlenesnek tűnik: egyrészt nem tudjuk, mennyi a megtett út, csak az arányokat ismerjük, és az arányokat nem lehet a fogyasztásra rávetítetni, legalábbis nekem nem sikerült.


40 literrel városban max 425,53 km-t, országúton 40/0,072=555,55 km-t lehet megtenni, ezért a második kérdésnél a megtett utat 425,53 < x < 555,55 közé tettem aztán elkezdtem favágó módszerrel excellel számolgatni, összefüggésben a fogyasztással. Az jött ki, hogy 523,561 km lesz a megtett út, melynek 20%-át (104,7122 km-t, 9,84 liter üzemanyaggal) városban, 80%-át (418,84 km-t, 30,16 liter üzemanyaggal) országúton tesz meg. Kíváncsi lennék rá, hogyan lehet ezt képlettel megoldani!

2009. ápr. 2. 18:43
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséged!
2009. ápr. 2. 20:33
 3/7 anonim ***** válasza:

20% = 20 század rész => 0,2

80% => 0,8


0,094*0,2*x + 0,072*0,8*x = 40 /elvégzem a szorzásokat

(lakott t.) (országút)


0,0188 x + 0,0576 x = 40 / összevonom az x-es tagokat


0,0764 x = 40 / elosztom 0,0764-gyel


x = 523,56


Ez reális, hiszen ha kevesebbet megyünk városban, több

kilométerre elég a 40 liter.

2009. ápr. 2. 20:39
 4/7 A kérdező kommentje:
köszi szépen :)
2009. ápr. 2. 21:10
 5/7 anonim ***** válasza:
Fú én is valami ilyesmin gondolkoztam mégsem jött össze! Elegáns megoldás :)
2009. ápr. 2. 22:25
 6/7 A kérdező kommentje:

Majd ma kiderül hogy jó e :D

De azt h igen v nem azt csak hétfőn tudjátok meg :)

2009. ápr. 3. 06:33
 7/7 anonim ***** válasza:
Ezek szerint jó lett..:)
2009. okt. 7. 06:53