PH számolós kémia feladat megoldásában segítség?


Íme a feladat: Egy vizes oldat pH-ja 6. Milyen ebben az oldatban a hidrogénionok és a hidroxidionok koncentráció aránya?


Előre is nagyon köszönöm, ha segítesz :)



#feladat #kémia #PH #kémia pH számítás
2023. dec. 7. 22:41
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha a pH=6, akkor ez azt jelenti, hogy a hidrogénionok (amik valójában oxónium-ionok, mert a protonok nem csak úgy magukban lötykölődnek a vízmolekulák között, hanem összekapcsolódnak velük) koncentrációja 10^-6 mol/dm^3. Vagyis [H+]=10^-6. Mivel a vízionszorzat szobahőmérsékleten mindig 10^-14, és ez ugye a hidrogénionok és a hidroxidionok koncentrációjának szorzata, így a hidroxidionok koncentrációja 10^-8. Mert:

[H+]*[OH-]=10^-14

és tudjuk, hogy [H+]=10^-6

vagyis akkor:

10^-6*[OH-]=10^-14

és mindkét oldalt elosztva 10^-6-nak:

[OH-]=10^-14/(10^-6)=10^-8.

Mert ugye ha azonos alapú hatványokat osztunk, akkor a számláló kitevőjéből csak egyszerűen kivonjuk a nevező kitevőjét. Viszont mivel mínusz 6-ot vonunk ki az ugyanazt jelenti, mintha hozzáadnák 6-ot, és -14+6=-8.

Vagyis [OH-]=10^-8

Két mennyiség arányát pedig úgy számolod ki, hogy elosztod őket egymással, viszont nagyon fontos, hogy mivel osztásnál nem mindegy a sorrend, mindig az kerüljön a számlálóba, ami a szövegben előbb volt (hidrogénion) és az kerüljön a nevezőbe, ami utána áll (hidroxidion):

Vagyis a hidrogénionok és a hidroxidionok koncentráció aránya =10^-6/(10^-8)=10^2=100.

Ugye megint -6-(-8)=-6+8=2.

És 10^2=száz.

Vagyis a válasz a kérdésre a száz.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet.

2023. dec. 8. 02:12
 2/3 anonim ***** válasza:
pH: H+ ionok egyensúlyi koncentrációjának tízes alapú logaritmusának a mínusz 1-szerese. Ha ezt megtanultad volna, nem kérdeznék ilyet. pH+pOH=14, ennyi adat elég, hogy meg tudd oldani ezt a fejben 3 s alatt elvégezhető "bonyolult" feladatot. A definíciókat pedig tanuld meg.
2023. dec. 8. 05:33
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segitséget ^^
2023. dec. 8. 12:02