Hogyan oldható meg ez a feladat?

Egy téglalap kerülete 42cm, átlója 15cm. Mekkorák az oldalai?

2023. dec. 5. 16:19
 1/2 anonim ***** válasza:
9 és 12.
2023. dec. 5. 16:25
 2/2 anonim ***** válasza:

Nagyban függ attól, hogy eddig mit tanultál.


Két egyenletet fel tudsz írni; ha a két oldal x és y, akkor


Kerület: 2*(x+y) = 42

Az átlót Pitagorasz tételével tudjuk megadni:

x^2 + y^2 = 15^2

A két egyenletnek egy időben kell teljesülnie, tehát egyenletrendszert alkotnak.


Ha esetleg nem tanultál egyenletrendszert megoldani, akkor az első egyenlet -kis okoskodással- kihagyható; ha az egyik oldal x, akkor mekkora legyen másik (x függvényében), hogy a kerülete 42 cm legyen? Erre azt tudjuk mondani, hogy 21-x, mert 2*(2+21-x)=42 bármilyen x esetén, és ha ez megvan, akkor a Pitagorasz-tételt fel tudjuk írni.

2023. dec. 5. 16:35