19^81-nek mi az utolsó 2 számjegye. Ezt az anyagrészt nem igazán értettem meg órán. Nem tudom, hogy a két képlet közül melyikkel oldaható meg.2018. okt. 15. 22:11
1/1 anonim válasza:
Mivel az utolsó két számjegyre van szükséged, ezért mod(100) a kérdés. Nyilván ide a Kis Fermat-tétel nem lesz jó, mert akkor mod(p) kellene.
Az Euler-Fermat-tétel szerint 19^(phi(100)) = 1 mod(100). Meg kell nézni, hogy a 100-hoz hány relatív prím van. phi(100)=40, ami azt jelenti, hogy 19^40 = 1 mod(100), amiből következően 19^80 = 1 mod(100). Mivel nekünk 19^81 van, ezért 19-cel szorozva mindkét oldalt 19^81 = 19 mod(100)-at kapjuk, tehát a 19^81 utolsó két számjegye a 19.
Ellenőrzés: