Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?


Egy vállalkozás “A” üzemében az 1 főre jutó termelés 2013-ban 150 000 Ft/fő, “B” üzemében 180 000 Ft/fő. A vállalkozás termelési értékének 65,0%-át az “A” üzem adja.


Mennyi a vállalkozásnál az 1 főre jutó termelés?


A férjem statisztika házi feladatát próbálom megoldani, de sajnos soha nem tanultam még statisztikát, így pedig elég nehéz. A megoldókulcs szerint a megoldásnak 159 292-nek kell lennie, minket viszont az érdekelne, hogyan juthatunk el idáig. Minden segítséget előre is köszönök!



2023. dec. 1. 20:21
 1/2 krwkco ***** válasza:

Az "A" üzemben x ember van, a "B"-ben y.

A termelési értékek 150 000x Ft és 180 000y Ft.

Tudjuk, hogy 0,65*(150 000x + 180 000y)=150 000x

Kifejtünk, rendezünk és osztunk x-el:

0,65*180 000y/x=0,35*150 000

y/x=0,448718

Arra vagyunk kiváncsiak, hogy mennyi (150 000x + 180 000y)/(x+y).

A számlálót és a nevezőt is osztjuk x-el:

(150 000 + 180 000y/x)/(1+y/x)=(150 000 + 180 000*0,448718)/(1+0,448718)=159 292

2023. dec. 1. 21:54
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2023. dec. 4. 11:12