Integrálás házi segítség?


37-et megcsináltam, már csak ez a 3 van hátra és szabad vagyok:


a, Rajzold meg az y=x^2+x−2 görbe és az x-tengely által határolt tartományt az [−3,5] intervallumon. Számítsd ki ennek a tartománynak a területét.


b, Számítsd ki annak a testnek a térfogatát melyet úgy kapunk, hogy megforgatjuk az y=x és y=√ x által határolt tartományt az x=2 egyenes körül.


c, Számítsd ki annak a testnek a térfogatát melyet úgy kapunk, hogy megforgatjuk az y=x^4, y=1 és az y-tengely által határolt első síknegyedbe eső tartományt az x-tengely körül.



2023. nov. 29. 21:24
 1/6 A kérdező kommentje:

Ja, még egy:


Számítsd ki az x=−2y^3/2 görbe hosszát y=0-tól y=3-ig.

2023. nov. 29. 21:25
 2/6 anonim ***** válasza:

a) Ahhoz, hogy normálisan tudd ábrázolni a függvényt, érdemes teljes négyzetté alakítanod, ami így néz ki:


(x+0,5)^2 - 2,25


Ebből az tudod kiolvasni, hogy az eredeti x^2 függvényt a koordinátarendszerben 0,5-del balra (nem elírás) kell tolni, majd 2,25-dal lefelé.


Ennek a "puklis" részének kell a területe, vagyis ami az x-tengely alatt van. Ehhez szükségünk van a zérushelyekre, vagyis oldjuk meg az


x^2+x−2 = 0


másodfokú egyenletet, de akár a teljes négyzetes alakkal is egyenlővé lehet tenni:


(x+0,5)^2 - 2,25 = 0


Akárhogy is, a két megoldás: x=1 és x=-2.


Innen már csak annyi a dolgod, hogy Riemann-integrálod a függvényt a [-2;1] intervallumon.

2023. nov. 29. 23:09
 3/6 anonim ***** válasza:

b) Olyat tanultunk, hogy ha az x-tengely, vagyis az y=0 egyenletű egyenes körül forgatjuk az f(x) függvényt az [a;b] intervallumon, akkor az így keletkező forgástest térfogata:


b

int((f(x)^2) dx * pi

a


Tehát nekünk érdemes lenne így átalakítanunk.


Az x=2 egyenletű egyenes körüli forgatással kapott test térfogata megegyezik azzal a testtel, amit úgy kapunk, hogy a függvények inverzei által alkotott részt forgatjuk az y=2 egyenletű egyenes körül. Tehát keressük meg a függvények inverzeit:


y=x függvény inverze önmaga.

y=√x esetén cseréljük ki a betűket:

x=√y, majd ezt rendezzük y-ra:

y=x^2


Tehát a két függvény, amivel foglalkoznunk kell:


y = x és

y = x^2


Most a síkidom x-szerinti határai kellenek nekünk, ezért oldjuk meg az


x=x^2 egyenletet, aminek megoldásai x=0 és x=1, tehát a [0;1] intervallumon található a közrezárt terület. Mivel ezen az intervalumon x>=x^2, ezért a keletkező test térfogatát úgy kapjuk, hogy a két függvényt a fenti képlet szerint integráljuk, majd a "felső" függvényből kapott eredményből kivonjuk az "alsó" függvény eredményét. Magyarán külön használjuk a két függvényre az


b

int((f(x)^2) dx * pi

a


képletet, majd a kapott eredményeket kivonjuk egymásból (x-éből x^2-ét).

2023. nov. 29. 23:19
 4/6 anonim ***** válasza:
A 3-asban kicsit előreszaladtam; a gond az, hogy most az y=2 körül kellene forgatni, viszont a képlet az x-tengely forgatására alkalmas. Ennek orvoslására letoljuk mindkét függvényt 2-vel, ezáltal a forgatás tengelye is 2-vel letolódik (így fog az x-tengellyel egybe esni), vagyis az x-2 és x^2-2 függvényekre kellene a képletet használni.
2023. nov. 29. 23:21
 5/6 anonim ***** válasza:
c) Ugyanaz a történet, mint a b)-ben; meg kell keresnünk az intervallumot. Az intervallum első száma a 0, mivel x=0-ra 0^4=0, és ez beletartozik az I. síknegyedbe. Ezután az x^4=1 egyenletet kell megoldanunk, melynek az I. síknegyedbe eső egyetlen valós megoldása x=1, vagyis újfent a [0;1] intervallumon kell ugyanazt megcsinálnunk, mint az előbb, vagyis az x^4-re és az 1-re ráeresztjük a képletet, és mivel x^4<=1 a megadott intervallumon, ezért az 1-ből kapott eredményből fogjuk az x^4-ből kapott eredményt kivonni.
2023. nov. 29. 23:24
 6/6 anonim ***** válasza:

d) Az ívhosszra vonatkozó képlet:


b

int( √(1+(f'(x))^2) ) dx

a


Invertáljuk a függvényt ugyanúgy, mint az előbb;


x=−2y^3/2


Itt feltételezem, hogy a /2 a kitevőben szeretne lenni:


x=−2y^(3/2), megcseréljük a betűket:


y=-2x^(3/2), meg is van az inverzünk.


Amikor egy függvényt invertálunk, akkor geometriai értelemben az x=y egyenletű egyenesre tükrözzük tengelyesen. Ennek megfelelően a határok is tükröződnek, vagyis az "y=0-tól y=3-ig" is, ennek tüköképe az "y=0-tól y=3-ig", vagyis a [0;3] intervallum.


Innen pedig csak a fent említett képletet kell használni. Vigyázzunk, mert a képletben az látható, hogy négyzetre emelés előtt még deriválnunk kell a függvényt.


A függvény x szerinti deriváltja:


-2x^(3/2)' = -2*(3/2)*x^(1/2) = -3*x^(1/2), és ezt már lehet négyzetre emelni a képletben.

2023. nov. 29. 23:34