Vektorok, koordinata-geometria?


[link]


A fenti linken található egy feladat.

És a levezetése.


De a végén úgy írja hogy a K1 kor G1 és G2 vel párhuzamos erintok lesznek a megoldások.

Ez eddig oké.

De a feladat az hogy a közös külső erintok egyenletet határozzuk meg.

Nem az hogy G1 és G2 vel párhuzamos erintok.


A kérdésem az hogy hogyan tudnam felirni a két közös külső erintok egyenletet?


2023. nov. 26. 17:31
 1/8 dq ***** válasza:
Ha azt mondom, hogy meg kell tudnod oldani, állj neki, az segít?
2023. nov. 27. 00:06
 2/8 A kérdező kommentje:

Ez nem segít.

Nyilvan azért kérdezem, mert elakadtam.

És nem tudom hogy hogyan tudom felirni a két közös külső erintot egyenes egyenletet.

2023. nov. 27. 01:10
 3/8 anonim ***** válasza:

Adott egyenessel párhuzamos érintőhöz a következők kellenek:

1) A két egyenes meredeksége egyenlő.

2) Az érintő és a kör középpontjának távolsága sugárnyi.

2023. nov. 27. 07:31
 4/8 dq ***** válasza:

> Nyilvan azért kérdezem, mert elakadtam.


Nyilván azért mondtam, mert tapasztalatom szerint gyakran segít ha az ember tudja hogy könnyű, és ha nekiáll akkor pár lépésen belül megvan \o/ Ha nem, hát nem.


Egy módszer: felírod az egyenes normálvektorát (ha nem tudod mi az, vagy hogy hogyan kell kiszámolni, ott a google), és azzal eltolod az egyenest r (kör sugara) távolsággal (beállítod a normálvektort, hogy r hosszú legyen). Amit úgy teszel meg, hogy felveszel az eltolandó egyeneseden egy pontot, megnézed annak a képét, és a képpontra raksz egy m meredekségű egyenest.


Sokkal rövidebb, mint ahogy szavakkal leírtam.

2023. nov. 27. 09:28
 5/8 anonim ***** válasza:
2023. nov. 27. 15:17
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek.

Nah igy már értem. De egyszerűen nem jöttem rá hogy mit tudok csinálni azzal ha van egy egyenesen ami párhuzamos azzal az egyenessel amit keresünk.

De így már értem.

Nagyon szépen köszi nektek.

2023. nov. 27. 16:18
 7/8 A kérdező kommentje:

Sziasztok.

Megcsináltam az egyik egyenes egyenletenek fel írását.

A végeredmény:


8/15x+y=-1/15


Helyes lett?

Meg tudjatok nézni?

Szerintem az, de érdekel hogy mit mondotok.

2023. nov. 27. 17:03
 8/8 dq ***** válasza:

Igen, helyes.


Le is tudod ellenőrizni.


: y = -8/15 x - 1/15

az egyenes átrendezve, beírva az egyik körbe

: (x-3)^2 + ( -8/15 x - 1/15 - 4 )^2 = 25

: x = 11/17

és a másik körbe

: (x-10)^2 + ( -8/15 x - 1/15 + 2)^2 = 9

: x = 146/17

az érintési pontok x koordinátái.

2023. nov. 27. 18:04