Hogyan határozzam meg a kör középpontjának a koordinátàit, sugarát?


Hogyan kell eljárni például a következő egyenleteknél?


X^2+y^2=25


X^2+Y^2-6x+4y+12=0



2022. ápr. 11. 09:51
 1/9 krwkco ***** válasza:

(x-x0)^2+(y-y0)^2=r^2 alakba kell hozni az egyenletet. ez az első feladatnál már kész is van.

A második tipusnál a zárójelbe a megfelelő elsőfokú tag együtthatójának a felét kell tenni és a keletkező négyzetes konstans tagokat úgy kell figyelembe, hogy az egyenlét érvényes maradjon.

x^2+y^2-6x+4y+12=0

x^2-6x helyett (x-6/2)^2-(6/2)^2

2022. ápr. 11. 10:14
 2/9 anonim ***** válasza:

Utána pedig az ikszes tag együtthatója a középpont x koordinátálya, a ipszilonosé meg az y koordinátája

a jobb oldali konstans pedig a sugár négyzete

2022. ápr. 11. 10:16
 3/9 krwkco ***** válasza:

"az ikszes tag együtthatója a középpont x koordinátája"

Én inkább azt mondanám, hogy az x0, y0 a középpont két koordinátája, ahogy az általános egyenletben szerepel.

Lehet azt mondani, hogy x és y együtthatójának a FELE a középpont két koordinátája, de a konstanst akkor is újra kell számolni.

2022. ápr. 11. 10:27
 4/9 krwkco ***** válasza:
És az utóbbi csak akkor igaz, ha az x^2 és y^2 tag együtthatója 1.
2022. ápr. 11. 10:29
 5/9 A kérdező kommentje:

Tehát ha jól értelmezem a végére

(X-3)^2 +(y+2)^2=-1

Marad, így a K(3;-2) az r=-1 lesz, ugye?

2022. ápr. 11. 10:55
 6/9 A kérdező kommentje:
Nem -1, +1, elnéztem
2022. ápr. 11. 10:58
 7/9 krwkco ***** válasza:

"K(3;-2) az r=1"

Igen, ez jó.

2022. ápr. 11. 11:25
 8/9 Tom Benko ***** válasza:

Másik módszer, geometriás szemlélettel:

Veszel két pontot, ami kielégíti a kör egyenletét. A felezőmerőlegesük két pontban metszi a kört, azok felezőpontja a kör középpontja.

2022. ápr. 12. 07:23
 9/9 dq ***** válasza:

Másik módszer, teljes négyzetté hozás nélkül: legyen az egyenlet


: x^2 + y^2 + Bx + Cy + D = 0


alakban. (Ha nincs ilyen alakban, ilyen alakra hozod, összeszámolod ahogy miből mennyi van, és leosztasz a főegyütthatóval.)


Lederiválod az egyenletet x és y szerint külön külön, megoldod, és ott lesz a középpont:

: 2x + B = 0 ~> x = - B/2

: 2y + C = 0 ~> y = - C/2.


A sugarát meg például úgy számolod, hogy a (-B/2, -C/2) középpontú, 0 sugarú kör egyenlete

: (x+B/2)^2 + (y+C/2)^2 = 0

: x^2 + y^2 + Bx + Cy + (B^2/4 + C^2/4) = 0.


Ehhez képest a mi paraboloidunk (B^2/4 + C^2/4)-D -vel van lejjebb, tehát

: r = sqrt( (B^2/4 + C^2/4)-D ).

2022. ápr. 12. 11:41