Tudnátok segíteni?(matek házi)


Adott a háromszög három csúcspontjának koordinátája: A(-6; -2), B(-3; -8) és C(-2; 6). Írja fel az a oldallal párhuzamos középvonal egyenletét!



Nagyon régóta szenvedek ezzel a feladattal, de nem sikerült megoldanom. Nagyon örülnék a "magyarázós" válaszoknak.

Előre is köszönöm a segítséget!



2022. ápr. 7. 19:14
 1/6 anonim ***** válasza:

Középvonal: a háromszög két oldalának felezőpontját összekötő szakasz.


Mivel az a-val párhuzamos középvonal kell, ezért


-Kiszámolod az AB oldal felezőpontját,

-Kiszámolod az AC oldal felezőpontját,

-Így már van két pontod az egyenesről, amire könnyű felírni az egyenes egyenletét.


Így már meg tudod oldani?

2022. ápr. 7. 19:21
 2/6 A kérdező kommentje:

Az Fab(-4,5;-5)

Fac(-4;2)

Ezután ezt kell használni?

Ax+By= Ax0+By0


Melyiket hova kell helyettesíteni?

Szükség van normálvektorra nem?

2022. ápr. 7. 19:34
 3/6 anonim ***** válasza:

Az túlzás, hogy kell, de azt is lehet.

A képletben az A és a B a NORMÁLVEKTOR két koordinátája, az x0 és y0 annak a pontnak a koordinátái, amelyik rajta van az egyenesen, esetünkben ez bármelyik felezőpont lehet.


Ha van két pontod, akkor felírod a köztük fennálló valamelyik vektort, az egyik (-0,5;-7), ez az egyenes IRÁNYVEKTORA. Ha a normálvektoros képletet akarjuk használni, akkor ebből normálvektort kell csinálnunk; megcseréljük a két koordinátát, aztán csak az egyik előjelét megváltoztatjuk, így kapjuk például az n(-7;0,5) normálvektort.

Innen csak behelyettesítés.

2022. ápr. 7. 19:44
 4/6 A kérdező kommentje:
Azt szeretném még megkérdezni,hogy hogy jött ki az irányvektor?
2022. ápr. 8. 08:54
 5/6 anonim ***** válasza:

Az irányvektor kiszámítása a legalapvetőbb számítás.


Úgy számolod ki, hogy a végpont koordinátáiból kivonod a kezdőpont koordinátáit, az azonos helyen lévőket vonod ki egymásból;


első koordináta: -4,5-(-4)=-4,5+4=-0,5

második koordináta: -5-2=-7.


Tehát az irányvektor: (-0,5 ; -7).

2022. ápr. 8. 09:53
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. 😊
2022. ápr. 8. 10:20