Villányi feladatgyűjtemény 511-es feladata. 25cm3 H2O2 oldatból 250 cm3 törzsoldatot készítünk. A törzsoldat 10cm3-ét KMno4-, másik 10cm3-ét K2Cr2O7 oldattal, savas közegben megtitráljuk. A KMno4- oldatból, mely 0.0500 mol/dm3 koncentrációjú, 20.3cm3 fogy a H2O2 meghatározására. A K2Cr2O7-oldatból 17.1cm3-re van szükség.

a, határozzuk meg a h2o2 oldat g/dm3 koncentrációját.

Itt vannak az egyenletek rendezve, amellyel számolni kell:

2MnO4- + 5h2o2 + 6h+ = 2Mn2+ + 8h2o + 5o2

Cr2o7(2-) +3h2o2 + 8h+= 2cr(3+) + 7h2o + 3o2


Én az össz H2O2 anyagmennyiségre kaptam 5.075÷10-3-ont, ebből próbáltam számolni, de rossz lett, a megoldás 86.3 g/dm3. Nem tudom hogy jött ki, már 1 fél órája ülök rajta...



2022. ápr. 6. 20:09
 1/3 Anonymus012 ***** válasza:
Ha nem felejtem el,akkor valamikor ma gyors megcsinálom
2022. ápr. 8. 01:32
 2/3 anonim ***** válasza:

Ugye 0,05*20,3 mmol KMnO4 fogyott. Ez 1,015 mmol.

Ez az első egyenlet alapján 1,015/2*5 mmol=2,5375 mmol H2O2-t jelent nekünk.

2,5375 mmol H2O2 volt tehát 10 cm3 törzsoldat. Akkor 250 cm3 törzsoldatban 25*2,5375 mmol = 63,4375 mmol H2O2 volt.

Viszont 250 cm3 törzsoldat 25 cm3 sima oldatból készült. Tehát 63,4375 mmol H2O2 volt 25 cm3 oldatban. Akkor 1000 cm3 oldatban 1000/25*63,4375 = 2537,5 mmol = 2,5375 mol H2O2 volt, tehát 2,5375 mol /dm3 a koncentrációja a kezdeti oldatnak, ami tömegkoncentrációban 86,3 g/dm3

2022. ápr. 8. 16:38
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. ápr. 13. 13:00