Az egyforma betűk egyenlő számjegyeket takarnak, de mit jelenthetnek a hozzájuk tartozó számkódok: EMESE=6, EDE=7, REMETE=165? Mennyi lehet a DEMETER lehető legkisebb, de nullánal nagyobb kódja?


2023. nov. 19. 15:16
 1/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom jól kezdek- e hozzá, de ha pluszban még feltételezem, hogy különböző betűkhöz különböző szám tartozik, és negatív pedig nem lehet, akkor E=1.

De ha ez nem szabály, akkor nem tudok elindulni.

2023. nov. 19. 17:12
 2/10 anonim ***** válasza:

Ja , nem , hanem nulla.

Nem megy ez nekem. Kihagyom.

2023. nov. 19. 17:14
 3/10 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy REMETE = 165, és nem csak elírtad?
2023. nov. 19. 17:17
 4/10 krwkco ***** válasza:

"mit jelenthetnek a hozzájuk tartozó számkódok"

Egy 165-nél nagyobb számmal való osztás maradékát?

Akkor E legalább 2.

De tovább nem tudom.

2023. nov. 19. 18:34
 5/10 anonim ***** válasza:

DEMETER = D*REMETE = 165*D.

EDE=7 alapján ha E egész, akkor a prím tulajdonság miatt csak D=7 lehet, mivel EE=-1 lehetetlen.

Így DEMETER=7*165=1155

2023. nov. 19. 19:52
 6/10 anonim ***** válasza:
#5, ezzel csak annyi a baj, hogy a 165 osztható 11-gyel, így egyjegyű számok szorzataként nem tudjuk felírni.
2023. nov. 19. 19:58
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Akkor mennyi lesz ESZTER?
2023. nov. 19. 20:02
 8/10 krwkco ***** válasza:

Bocs, Baluba (#5), de abszolut nem tudlak követni.

Mit jelentenek a megoldásod szerint a számkódok? Hogyan lehet az egyenlőség utáni számokat a számjegyekből vagy az azokból képzett számokból előállítani?

2023. nov. 19. 21:52
 9/10 anonim ***** válasza:

@8: Feltételeztem, hog mivel matek feladatról van szó, ezért az egymást mellé írt, számokat jelölő betűket szorozzuk. Tekintve, hogy így ez egy tipikus prímtényezős feladat lesz, a kérdés kicsit furcsa szóhasználata mellett is ez tűnik az egyetlen logikus értelmezésnek.


@7: Z-ről nem tudunk semmit.

2023. nov. 20. 06:51
 10/10 krwkco ***** válasza:

"ez tűnik az egyetlen logikus értelmezésnek."

És az enyém a 4-esben? Az ráadásul a "számjegy" szóhóz is passzol. És az egyenlőségjelet modulo(x)-ként lehet értelmezni. Megoldása is biztosan van, csak nem könnyű megtalálni.

Jó lenne tudni a kérdezőtől, hogy éppen milyen témakörröl tanultak, amikor a feladatot kapta. Illetve milyen szintű iskolában adták fel. Kötelezőként, szorgalmiként vagy versenyként?

2023. nov. 20. 08:29