Gondoltam egy kétjegyű számra. egyik számjegye öttel nagyobb mint a másik. Ha felcserélem akkor az eredeti szám háromszorosánál kilenccel kevesebbet kapok. Melyik az a szám?


2022. febr. 24. 19:38
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

10(x+5)+x=(10x+x+5)*3-9

10x+50+x=30x+3x+15-9

11x+50=33x+6

44=22x

x=2

A szám 72.

2022. febr. 24. 19:54
 2/3 krwkco ***** válasza:
100%

Egyik számjegye öttel nagyobb mint a másik: 10x+(x+5) vagy 10(x+5)+x (A feladat nem rögzítette, hogy melyik számjegy a nagyobb.)

Ha felcserélem: 10*(x+5)+x vagy 10x+(x+5)

Az eredeti szám háromszorosánál kilenccel kevesebbet kapok: (11x+5)*3-9 vagy (11x+50)*3-9

Azaz 11x+50=33x+15-9 vagy 11x+5=33x+150-9

x=44/22=2 vagy x=-136/22=-6,181818181818182.

A második megoldás nem elfogadható.

Szóval az egyetlen megoldás 27 (nem 72.)

2022. febr. 24. 20:27
 3/3 A kérdező kommentje:
Mind a kettőtöknek nagyon köszönöm
2022. febr. 25. 04:59