F(x)=√x G(x)=x-2 Old meg a valósz számok halmazán az fog=gof egyenletet Fog=√(x-2) Gof=√x - 2 Ennek nincs megoldása? Mert X=x-2 lesz


2023. nov. 15. 11:35
 1/10 anonim ***** válasza:

Gyök(x-2)=gyök(x)-2 egyenlet megoldása x=1.


Nézd át a gyökös egyenlet megoldását!

2023. nov. 15. 11:39
 2/10 anonim ***** válasza:
Tényleg nincs megoldása, de az x=x-2 egyenletet hogyan kaptad?
2023. nov. 15. 11:47
 3/10 anonim ***** válasza:

#1

Tévedsz. sqrt(1-2)=?

2023. nov. 15. 11:48
 4/10 A kérdező kommentje:
Elrontottam 9/4 a megoldása
2023. nov. 15. 11:50
 5/10 anonim ***** válasza:

gyök(9/4-2)=gyök(1/4)=1/2


gyök(9/4)-2=3/2-2=-1/2

2023. nov. 15. 11:54
 6/10 A kérdező kommentje:

Igen 9/4 az x

És mivel

1/2=/-1/2 így nincs megoldása

2023. nov. 15. 12:01
 7/10 anonim ***** válasza:
Így van.
2023. nov. 15. 12:41
 8/10 anonim ***** válasza:

6: Ennek igazából abból kellett volna kiderülnie, hogy elvégzed a feladat megoldásának kezdetén az értelmezési tartomány és az értékkészlet vizsgálatát, mert ha ezeket elvégzed, akkor arra a kikötésre jutsz, hogy x≥4, aminek az x=9/4 nyilván nem felel meg, ezért az hamis gyök.

Az, hogy az ellenőrzés/visszahelyettesítés ellentmondásra vezet, még nem jelenti azt, hogy hamis gyököt találtál: lehet, hogy csak elszámoltál valamit. De ha a kezdeti kikötés és a visszahelyettesítés is ellentmondást mutat, akkor már jóval kisebb a valószínűsége annak, hogy valamit elszámoltál, ezért a kezdeti kikötések nagyon fontosak.


Oly' annyira fontosak, hogy már a kikötés maga is ellentmondásra juthat. Pl.:

√(2–x) = √(x–4) + 3

Mivel a négyzetgyökjel alatt negatív szám nem lehet, ezért ki kell kötni, hogy egyrészt 2–x≥0, azaz 2≥x; másrészt x–4≥0, azaz x≥4. E két feltételnek egyszerre kellene teljesülnie, ez azonban nem lehetséges, hiszen e két intervallumnak nincs közös része, pedig a közös rész lenne az értelmezési tartomány, így már az értelmezési tartomány vizsgálatából kiderül, hogy ennek a feladatnak nincs megoldása, így neki sem kell állni az egyenlet négyzetre emeléses megoldásásnak.

2023. nov. 15. 12:51
 9/10 anonim ***** válasza:
0%

"Az, hogy az ellenőrzés/visszahelyettesítés ellentmondásra vezet, még nem jelenti azt, hogy hamis gyököt találtál."


De!

2023. nov. 15. 15:15
 10/10 anonim ***** válasza:
9: Ja, hát ha kiragadod a mondatot a kontextusából, és még a végén lévő kettőspontot is pontra cseréled az idézőjelen belül, mintha nem folytatódna a gondolatom, akkor persze, hogy tűnhet úgy, mintha valótlanságot állítanék. Ha tudnád, hányszor láttam már olyat, hogy valaki elszámolja az ellenőrzést, (pl. benéz egy előjelet, rosszul üti be a számológépbe), és emiatt hibás következtetést von le a gyök valódiságát illetően…
2023. nov. 15. 15:54