A következő (különböző alapú számrendszerben felírt) számok hiányzó jegyeit pótoljuk úgy, hogy


a) 2465. 8szmr osztható 7-tel és 4-gyel;

b) 1827. 9szmr osztható 8-cal és 3-mal;

c) 24.3. 6szmr osztható 5-tel és 2-vel;

d) 25.6. 8szmr osztható 7-tel és 4-gyel;

e) 392.. 12szmr osztható 11-gyel és 3-mal;

f) 45.31. 6szmr osztható 15-tel;

g) 35.2. 6szmr osztható 10-zel;

h) 47.3. 8szmr osztható l4-gyel;

i) 5.34. 9szmr osztható 12-vel;

j) 1..3. 5szmr osztható 20-szal



.=ismeretlen szám

szmr= számrendszer



2023. nov. 12. 21:09
 1/2 anonim ***** válasza:

a)

4*7=28|2*8^4+4*8^3+6*8^2+5*8+x=10664+x=380*28+24+x => x=4

2023. nov. 12. 21:59
 2/2 anonim ***** válasza:

Másik lehetőség az a)-ra:

Pontosan akkor osztható 8 – 1 = 7-tel, ha a számjegyeinek összege osztható 7-tel.

2 + 4 + 6 + 5 + x ≡ 3 + x ≡ 7 (mod 7),

tehát csak az x = 4 jön szóba. És mivel 8-as számrendszerben egy szám akkor osztható 4-gyel, ha az utolsó számjegye 4 vagy 0, ezért ez egy jó megoldás.


A többi feladatnál is látok ilyen egyszerűsítéseket.


A h)-nál nem értem, mi az, hogy osztható l4-gyel? Hányas számrendszerben írjátok ti, hogy mivel kell osztható legyen, ha már kisbetűk is kellenek?

2023. nov. 13. 00:28