Tekintsük az f: RR, f(x) = (2'x, ha x<1)

(4/x, hax≥1 )

(2 az xideken van)


Vázold fel a függvény grafikonját

Folytonos-e a függvény? Ha nem add meg a szakadási helyet! A szakadási helyen add meg a bal oldali és a jobb oldali határértéket! Határozd meg az f függvény határértékét a -oo-ben és a co-ben! (5 pont)



2023. nov. 12. 15:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Az ábrázolás nem jelenthet kihívást.

A függvény x=1-ben szakadhat, minden más esetben folytonos. Nézzük a kétoldali határértéket:


Függvnyérték x=1-ben:


f(1) = 4/1 = 4


bal oldali:


lim(x->1-) f(x) = lim(x->1-) 2^x = 2^1 = 2


jobb oldali:


lim(x->1+) f(x) = lim(x->1+) 4/x = 4/1 = 4


Mivel a kétoldali határérték nem egyezik meg, ezért ott nem folytonos. Illetve azt mondhatjuk, hogy a függvény jobbról folytonos, mivel a jobb oldali határérték megegyezik az x=1 helyen felvett értékkel.


Mindkét végtelenben a határérték 0, ezek nevezetes határértékek.

2023. nov. 12. 15:48
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a válszt!

Igen rudtam ábrázolni ugye a 2'x-nél a végénél (1;4)nél ott lyukas karika van(>), a másiknál meg teli karika (>=) miatt?

2023. nov. 12. 16:00
 3/3 anonim ***** válasza:
Majdnem. Az (1;2) pontnál van üres karika és az (1;4) pontnál van teli.
2023. nov. 12. 16:03