Mi a levezetés az x*{1/x} függvény ábrázolásához?

{.} a törtrészfüggvény

2022. márc. 20. 12:29
 1/8 anonim ***** válasza:
44%
Nem tudom pontosan milyen levezetésre gondolsz, de ha átrendezed akkor ez f(x)=x/x ami minden esetben 1, szóval x-tengellyel párhuzamos függvény 1 mentén
2022. márc. 20. 12:50
 2/8 anonim ***** válasza:
66%

#1 kivéve 0-nál ugye :)


kikötöd, hogy x nem lehet = 0-val (ott lesz egy lyuk a függvényeden)


Minden más pontra érvényes lesz, hogy x*(1/x) = 1

2022. márc. 20. 13:04
 3/8 anonim ***** válasza:
58%
#2, ismered a törtrészfüggvényt? Már csak azért, mert például x=1 helyen a függvényérték 1*{1/1} = 1*{1} = 1*0 = 0, tehát itt megbukik a felvetésed.
2022. márc. 20. 13:12
 4/8 anonim ***** válasza:
#3 Igazad van, elsiklottam a kapcsos zárójel felett. Mentségemre szóljon, hogy az első hozzászóló ugyanúgy értelmezte a kérdést mint én, és az övére reagáltam. :D
2022. márc. 20. 13:25
 5/8 anonim ***** válasza:
Én pedig azt hittem, hogy az első két válaszoló ugyanaz, ezért szólt csak hozzád a 3-as válasz.
2022. márc. 20. 13:26
 6/8 anonim ***** válasza:
70%

Ez egy eléggé gyilkos függvény; matematikailag le tudjuk írni a függvényt, de ábrázolni eléggé nehézkes lenne. A WolframAlphának így sikerült:


[link]


Persze be lehet állítani, hogy milyen intervallumokon ábrázolja a függvényt, akkor egy kicsit átláthatóbbá válnak a dolgok.


Szóval nézük, hogy mit lehet vele kezdeni; a függvényt szakaszonként tudjuk ábrázolni;


-Ha x>1, akkor nem nehéz rájönni, hogy {1/x}=1/x, így x*{1/x}=x*1/x=1, tehát ha x>1, akkor a konstans 1 függvényt kell ábrázolnunk.


-Ha x=1, akkor 1*{1/1} = 1*{1} = 1*0 = 0, tehát az (1;0) pontot ábrázoljuk (az (1;1) ponthoz pedig üres karikát teszünk).


-Ha 0<x<1, akkor az a gond, hogy az 1/x függvény az összes pozitív valós számot felveszi, tehát gyakorlatilag az x>0-ra értelmezett {x} függvény van besűrítve az a ]0;1[ intervallumra. Érdemesebb áttérni a függvény másik alakjára: {x}=x-[x], ahol [x] az x szám egészrésze, ennek megfelelően x*{1/x} = x*(1/x - [1/x]) = 1 - x*[1/x] Ez azért jobb nekünk, mert egy szám egészrészét könnyebben meg tudjuk határozni, mint a törtrészét; azt tudjuk, hogy az [x] esetén ha n<=x<n+1, ahol n pozitív egész, akkor [x]=n. Ugyanez igaz itt is; ha n<=1/x<n+1, akkor [1/x]=n. Az egyenlőtlenséget rendezzük x-re; mivel mindenki pozitív, ezért elég csak reciprokkal számolni; 1/n>=x>1/(n+1). Tehát ha ez az egyenlőtlenség teljesül, akkor az 1-x*n függvényt kell ábrázolni. Például ha n=5, akkor az 1/5>=x>1/6 intervallumon kell az 1-x*5 függvényt ábrázolni, ami egy lineáris függvény.


-Ha x=0, akkor a függvény nem értelmezhető.


-Ha -1<x<0, akkor ugyanaz a gondolatmenet, mint az előbb; ha n<=1/x<n+1, akkor [1/x]=n, a különbség csak annyi, hogy mivel x negatív, ezért n csak negatív egész lehet. Mivel az előjelek így itt is azonosak, ezért egy egyszerű reciprokkal; 1/n>=x>1/(n+1), akkor [1/x]=n, így ugyanúgy az 1-x*n függvényt kell ábrázolni. Például ha n=-7, akkor a -1/7>=x>-1/6 számhalmazon kell az 1-x*(-7)=1+7x függvényt ábrázolni.


-Ha x=-1, akkor -1*{1/(-1)} = -1*{-1} = -1*0 = 0.


-Ha x<-1, akkor a függvény másik alakjával: x*(1/x - [1/x]) = 1 - x*[1/x]. Ha x<-1, akkor az 1/x értéke mindig -0,..., ezekről tudjuk, hogy mindnek (-1) az egészrésze, tehát így alakul a függvény: 1 - x*(-1) = 1+x, tehát ha x<-1, akkor az 1+x függvényt kell ábrázolni.


Beírtam ellenőrzésként, hogy valóban az 1+x függvényt kapjuk-e x<-1-re, és így egy egész jó függvényábrázolást csinált;


[link] +%3D+1%2Bx


Már csak x>1-re kell ábrázoltatni:


[link] +where+1%3Cx%3C10


(Sajnos máshogy nem akarja ábrázolni, de ennyiből talán elhisszük, hogy valóban a konstans 1 függvény lesz a képe.)

2022. márc. 20. 14:09
 7/8 A kérdező kommentje:
6: Ez nagyszerű! Köszönöm!
2022. márc. 20. 14:20
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Aki lepontozta a 6-os válaszomat, lenne szíves elárulni, hogy pontosan mi is a hiba a levezetésemben? ...
2022. márc. 20. 16:57