Mit kéne csinálnom ennél a feladatnál? Próbálkoztam, utána néztem a neten, nem jutottam sokra... Maga a feladat az áramkörökkel kapcsolatos, itt ez éppen párhuzamos kapcsolás, egyébként így szól:
Hogyan változik a főágban folyó áram erőssége, ha a kapcsolót zárjuk? Számítsd ki az egyes esetekben a hiányzó adatokat!
Na most itt van egy ábra erről az egészről, megpróbálom leírni, hogy hogy néz ki.
Amit tudunk:
U=50V (ez a főágra vonatkozik, de gondolom állandó)
I=2A (ez is a főágnál van)
Az első fogyasztónál (ami legfelül található) az ábrán ezt látom: I1=?, R=?, U1=?--> ezeket meg kéne adni, ki kéne számítani.
-a második fogyasztó bal oldalán van egy nyitott kapcsoló, ezt látom: 2R=? (Ezt nem tudom, hogy 2*R lenne, vagy csak simán az R2...), U2=?
-az áramforrás alul van szintén párhuzamosan a 2 db fogyasztóval, a 2 db fogyasztó pedig egymás alatt helyezkedik el. Az áramforrásnál ezt látom:
U=50V, I=2A (ezt a két adatot írtam le az elején is) és kérdezi az eredő erőt (Re=?).
Szintén a főágban, az áramforrástól balra, és felfelé (ahogy közelítenénk az első fogyasztóhoz, ott lenne a kapcsoló is), nagyjából középen van egy Ampermérő és ott pedig a teljesítményt kérdezi (P=?).
Megpróbáltam ezt: (nem biztos, hogy jó)
R=U/I= 50V/2A= 25Ω, na most ezt a 25Ω oké, hogy az ellenállás, de ezt abból a 2 adatból számoltam ki, amit tudok, és nem tudom, hogy ebből a 25Ω-ból tudnék e valamit vonatkoztatni az I1-re vagy az I2-re. Illetve amit még nem tudok, hogy hogyan fog változni a főágban folyó áram erőssége, hogyha bezárom a kapcsolót. Előre is köszönöm a válaszokat.
Arra tippelek, hogy a 2R valóban azt jelenti, hogy a másik ellenállás kétszerese.
És U= I*R ből, akkor tudsz I1,I2 t számolni.
Azért megpróbálom értelmezni. Van egy áramforrás, melynek feszültsége U=50 V, a főágban folyó áram I=2 A. Az áramforrásra rá van kapcsolva egy R ellenállás és ezzel párhuzamosan 2R ellenállás. Az utóbbi egy kapcsolóval csatlakozik az áramforrásra, amely először nyitott állapotban van, majd ezt a kapcsolót zárjuk.
1. Feltételezzük, hogy a főág megadott árama a 2. fogyasztó kikapcsolt helyzetében érvényes. Ekkor az R ellenállásra U=50 V feszültség kerül és I=2 A áram folyik rajta, ebből kiszámítható az értéke:
R=U/I=50/2=25 Ω
Ebben az esetben: U1=U=50 V és I1=I=2 A
2. Bekapcsoljuk a 2R ellenállású fogyasztót is. Mivel R=25 Ω, így 2R=50 Ω. A 2R ellenálláson folyó áram:
I2=U/2R=20/50=1 A
A párhuzamos kapcsolás következtében U1=U2=U=50 V, vagyis mindkét fogyasztóra 50 V feszültség kerül. A főág árama a két fogyasztó áramának összege:
I=I1+I2=2+1=3 A
A leírásod alapján az ampermérő a főág áramát méri. Az első esetben (csak R van bekapcsolva) I=2 A, a második esetben (R és 2R is be van kapcolva) I=3 A. Ennek alapján a teljesítmény, ami a fogyasztók által felvett összes teljesítmény (= az áramforrás leadott teljesítményével):
1. P=U·I=50·2=100 W
2. P=U·I=50·3=150 W
Ezt elírtam: I2=U/2R=20/50=1 A
helyesen: I2=U/2R=50/50=1 A
1.
A kapcsoló nyitott helyzetében a 2R ellenálláson nem folyik áram, ezért ezen az ellenálláson feszültség sem esik, ezért:
I2=0 és U2=0
Ebben az esetben csak az R ellenálláson folyik áram. Ezt az áramot méri az ampermérő, ennek értéke I=2 A. Az áramforrás feszültsége U=50 V. Ohm-törvénye alapján számítható az ellenállás:
R=U/I=50/2=25 Ω
Mivel ebben az esetben csak az R ellenállás kapcsolódik az áramforrásra, ezért az eredő ellenállás R-el egyenlő:
Re=R=25 Ω
2.
A kapcsoló zárása után a 2R ellenálláson is folyik áram. Mivel R=25 Ω, ezért:
2R=2·25=50 Ω
Párhuzamos kapcsolás esetén a fogyasztók feszültsége egyenlő az áramforrás feszültségével:
U1=U2=U=50 V
Ezért az R ellenálláson továbbra is I1=2 A áram folyik. A 2R ellenálláson folyó áram Ohm-törvénye szerint:
I2=U2/2R=50/50=1 A
A főág árama a két mellékág áramának összege:
I’=I1+I2=2+1=3 A
Ebben az esetben az eredő ellenállás az R és a 2R párhuzamos eredője:
Re’=(R·2R)/(R+2R)=2R/3=2·25/3=50/3 Ω≈16,67 Ω
Az eredő ellenállás számítható az áramforrás feszültségéből és áramából is:
Re’=U/I’=50/3 Ω≈16,67 Ω
Lényegében ezt már leírtam előzőleg, csak te ott P-t írtál, ami a teljesítmény lenne, de a rajzon nem P van, hanem I’, ami a kapcsoló zárása utáni áram a főágban.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!