Zoli leírt két pozitív egész számot. Észrevette, hogy az egyik ötszöröse a másiknak, az összegük pedig 12-vel nagyobb a kisebb szám háromszorosánál. Melyik két számot írta le Zoli? Írd le a számolás menetét is!

Azért kérek segítséget mert nem voltam az órán és nem értem. Előre is köszönöm ha valaki segít!

2023. nov. 2. 19:46
 1/4 Andizsuzsi ***** válasza:

Ha az egyik szám X, akkor a másik 5X.

X + 5X = 3X + 12

6X = 3X + 12

3X = 12

X = 4


Az egyik szám a 4, a másik 5x4= 20.

2023. nov. 2. 20:05
 2/4 anonim ***** válasza:

x = 5y

x+y = 12 + 3y


tehat

5y+y=12+3y

3y=12

y=4

x=20



x+y=20±4=3×4+12=24

2023. nov. 2. 20:09
 3/4 krwkco ***** válasza:

Ha általában gondod van a szöveges feladatokkal, akkor van egy módszer, ami segít az egyenleteket felírni. A szöveget részmondatokra, állításokra kell bontani és mindegyiket külön-külön egyenletté alakítani:


Zoli leírt két pozitív egész számot => x és y

Észrevette, hogy az egyik ötszöröse a másiknak => 5x = y (Vigyázat! A kisebbet kell szorozni!)

Az összegük pedig 12-vel nagyobb a kisebb szám háromszorosánál => x + y = 3x + 12 (Vigyázat! Nem a nagyobbhoz kell hozzáadni a 12-t!)

Melyik két számot írta le Zoli => x? y?


Lassabb módszer a két változó bevezetése miatt, de bombabiztos.

2023. nov. 2. 20:54
 4/4 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a segítséget! Hálás vagyok.
2023. nov. 3. 14:40