Kémia középszintű 2011. májusi B számolási feladatban lenne kérdésem ( b résznél ) . Nem tudom, hogy hogyan jött ki kalcium-foszfát anyagmennyisége. Megnéztem a megoldókulcsát, de sokat nem segített. Hogyan kell kiszámolni ?


m(HCl) = 318,8 g . 0,275 = 87,67 g

n(HCl) = 87,67 g : 36,5 g/mol = 2,40 mol



n(Ca3(PO4)2) = 0,4 mol -----> ezt hogyan ?

m(Ca3(PO4)2) = 0,4 mol · 310 g/mol = 124 g


Előre köszi a választ



2023. okt. 5. 16:35
 1/1 anonim ***** válasza:

Az a) részfeladatban felírt egyenlet (3 CaCl2 + 2 H3PO4 = Ca3(PO4)2 + 6 HCl) alapján 6 mol HCl keletkezésekor 1 mol (hatoda) Ca3(PO4)2 keletkezik.

Kiszámolta, hogy 2,40 mol HCl keletkezett, így annak a hatodának megfelelő anyagmennyiségű kalcium-foszfát keletkezett a fenti aránypár alapján. 2,4/6=0,4, ennyi mól kalcium-foszfát keletkezett.

2023. okt. 16. 21:30