Ez az egyenlet jó ehhez a feladathoz?


A feldat a következő:

Az iskolai zenekar előadására a tornatermet rendezték be. Háromlábú és négylábú székeket hordtak a terembe. Hány darab volt az egyes székfajtákból, ha 320 embernek volt ülőhelye, és a székeknek összesen 1138 lába volt.


x=háromlábú székek

320-x=négylábú székek


Az egyenlet, amit felirtam:

x+(320-x)=1138


Ez igy helyes? Ha nem akkor légyszives irjatok jo megoldást nekem!



2023. okt. 31. 11:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Az egyenlet biztosan nem jo, hiszen egyenletet egymastol fuggetlen informaciokbol kell felirni, mint ahogy latszik itt x ki is esne, es maradna 320=1138-al, ami nyilvánvaloan ellentmondas

Most nem vagyok olyan helyzetbe, hogy irjak, de ha nem erkezik valasz, akkor kuldok ra egy megoldast.

2023. okt. 31. 12:02
 2/5 anonim ***** válasza:

Na ugy alakult megis gyors le tudom potyogni.


x ember ul haromlabu szeken, (320-x) ember ul negylabu szeken.

Ekkor a labak szamara felirhato, hogy

3x+4(320-x)=1138

Ebbol -x=-142 /*(-1)

Azaz x=142, azaz ennyi ember ult haromlabu szeken, es 320-142=178 negylabu szekeken. Ezek a szekfajtak.

2023. okt. 31. 12:06
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! De annyi lenne még a kérdésem, ha tudsz válaszolni, h miért szorozzuk meg 3mmal a háromlábú székeket és miért 4gyel a négylábú székeket? Mégegyszer köszi!
2023. okt. 31. 12:14
 4/5 krwkco ***** válasza:

"miért szorozzuk meg 3mmal a háromlábú székeket és miért 4gyel a négylábú székeket?"

Mert 1138 a lábak (széklábak) száma összesen.

2023. okt. 31. 12:55
 5/5 anonim ***** válasza:

Érdemes egyébként részletesen leírni;


Ha a háromlábú székek száma x, akkor ezeknek a székeknek összesen 3*x darab lábuk van.

Mivel összesen kell 320 szék, ezért a négylábúakból (320-x) darab kell, hogy legyen, ezeknek összesen 4*(320-x) darab lábuk van. És ugye ezek összege kell 1138 legyen.


Meg lehet oldani egyébként egyenlet nélkül is; ha mind négylábú, akkor 4*320=1280 a lábak száma. Ez 142-vel több, mint a feladatban megadott lábszám, tehát 142 lábat le kell fűrészelnünk, hogy megfelelő lábszámunk legyen, ezáltal 142 darab háromlábú széket nyerünk és 178 négylábú székünk marad.

2023. okt. 31. 13:48