Fizika házifeladat! Hány egyenlő részre kell vágni egy 9 ohm ellenállású huzalt, hogy azokat párhuzamosan kapcsolva az eredő ellenállássuk 0,36 ohm legyen?


2023. okt. 23. 18:39
 1/8 anonim válasza:
9%
Kislányom ezt nem hétfő este kellene megoldani, hanem még péntek délután kellett volna. Rossz vagy. Biztosan a fiúkon járt az eszed.
2023. okt. 23. 18:40
 2/8 A kérdező kommentje:
Csak símán nem értem a feladatot! Nem csináltunk még ilyet órán sem!
2023. okt. 23. 18:45
 3/8 krwkco ***** válasza:

Az első lépés: Egy ellenálláshuzal ellenállása a hosszával arányos. Ha n egyenlő részre vágod, akkor egy-egy darab hossza, vagyis ezzel együtt az ellenállása, n-ed részére csökken.

A második lépés: Ha n darab egyforma ellenállást párhuzamosan kapcsolsz, akkor az eredő ellenállás a levágott darabok ellenállásának n-ed része lesz.

Összesen kétszer csökken n-ed részére az ellenállás. Az n-ed rész n-ed részére. Így lesz 0,36 ohm.

így már meg tudod oldani?

2023. okt. 23. 19:09
 4/8 anonim ***** válasza:
5
2023. okt. 23. 19:13
 5/8 anonim ***** válasza:
3
2023. okt. 23. 19:29
 6/8 krwkco ***** válasza:
+1 az 5-re
2023. okt. 23. 19:35
 7/8 anonim ***** válasza:
Dito. 5.
2023. okt. 23. 19:45
 8/8 anonim ***** válasza:

Öt azonos értékű párhuzamosan kapcsolt ellenállás eredője: Re=R/5

Ennek alapján egy huzal ellenállása: R=5·Re=5·0,36=1,8 Ω

Tulajdonképpen ilyen huzalok soros kapcsolásából áll az eredeti Rh=9 Ω-os huzal.

Azonos értékű sorosan kapcsolt ellenállások eredője: Rh=n·R

Ebből n=Rh/R=9/1,8=5

2023. okt. 23. 20:29