Mekkora az eredő ellenállása két párhuzamosan kapcsolt 10ohm ellenállású fogyasztónak? Természetesen nem a megoldásra vagyok kíváncsi hanem a kiszámítására.


2021. jún. 4. 12:48
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
Párhuzamos kapcsolásnál az reciprokok össze adja meg az eredő reciprokát: 1/R1 + 1/R2 = 1/Re
2021. jún. 4. 12:52
 2/10 anonim ***** válasza:
70%

Re=(R1·R2)/(R1+R2)

Két azonos ellenállás esetén: Re=R1/2=R2/2

2021. jún. 4. 12:58
 3/10 Psylocyber ***** válasza:

Eredő ellenállás párhuzamos kapcsolás esetén = az ágak ellenállásának szorzatának és az ágak ellenállásának összegének hányadosával.


Pl, ha párhuzamosan kötsz 1 ohm 2 ohm 3 ohm és 4 ohm ellenállásokat, akkor az eredő ellenállás (1*2*3*4)/(1+2+3+4) = 2.4 ohm


szemléltetés kedvéért a villamos feszültség definíció szerint két pont között értelmezhető, tehát a párhuzamos kapcsolásnál, ahol mindkét "fogyasztó" azonos pontjai össze vannak kötve, ott mindkét fogyasztón azonos feszültség fog esni. Az ohm törvénye alapján tehát mindkét ágon azonos áram fog folyni (hiszen azonos az ellenállásuk). Tehát, ha a két fogyasztót "kívülről" nézed akkor pontosan kétszer annyi áram fog befolyni a rendszerbe. Megint csak az ohm törvénye miatt ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a "látszólagos", azaz eredő ellenállás pont feleakkora lesz. Így jön ki az 5 ohm ebben az esetben.

2021. jún. 4. 15:22
 4/10 Psylocyber ***** válasza:
hu mekkor f*szságot írtam :D bocsi, 1+2+3+4 ohm esetén 12/25 azaz 0.48 ohm :D
2021. jún. 4. 15:25
 5/10 Psylocyber ***** válasza:
35%
nna ilyenkor lenne jó ha lehetne törölni vagy módosítani, pls csak a szemléltetést olvasd el... egyébként meg az #1-es válasz a jó
2021. jún. 4. 15:28
 6/10 Psylocyber ***** válasza:
79%

amúgy ha már ilyen csíra voltam, a "kiszámítás":


két ellenállás esetén:

1/Re = 1/R1 + 1/R2 //közös nevezőre hozod a jobb oldalt

1/Re = (1*R2)/(R1*R2) + (1*R1)/(R1*R2) //átírod egyszerűbb formára

1/Re = (R1+R2)/R1*R2 // Re-re kifejtve

Re = R1*R2 / R1+R2


Természetesen ez több ellenállás esetén kicsit bonyibb, de az elv azonos. Pl próbáld ki 3 ellenállással >> ellenőrzéshez a végeredmény: Re = (R1*R2*R3)/(R1*R2+R1*R3+R2*R3)

2021. jún. 4. 15:47
 7/10 A kérdező kommentje:
Fizika beadandó 😅 köszönöm szépen mindenkinek 😇
2021. jún. 4. 16:37
 8/10 Psylocyber ***** válasza:
bocsi még egyszer a #3 első feléért :) nem tudom h lehetek néha ennyire hülye :D de ez most már ott fog virítani mindjárt a tetején. Ouch, még most is ég az arcom
2021. jún. 4. 16:43
 9/10 anonim ***** válasza:

R1xR2


Az "x" a replusz műveletet jelenti, azaz:

(R1*R2)/(R1+R2)


Ha többön kell eredőt számolni, akkor csinálhatod úgy, hogy először

Re12=(R1xR2), majd (Re12xR3). De fordítva is ugyanazt kell kapnod, ha először az R2xR3-at vonod össze, majd az R1-et.

2021. jún. 4. 21:19
 10/10 anonim ***** válasza:

Egyébként a soros és párhuzamos kapcsolást nagyon tanuld meg, mert minden erre fog épülni elektronikában. Nem a képletekre gondolok, hanem, hogy egy kapcsolásban felismerd, mely elemek vannak sorosan és melyek vannak párhuzamosan kapcsolva (vagy hogy melyek vannak se sorosan, se párhuzamosan kapcsolva, lásd Wheatstone-híd).


Aki ezt felismeri és tud eredőt számolni, az gyakorlatilag bármilyen feladatot meg tud már oldani.

2021. jún. 4. 21:26