Eredő ellenállás számításában képes valaki segíteni?


Ezt a feladatot kellene megoldanom, de fogalmam sincs, hogy kellene, valaki megtudná nekem oldani? Viszont nem csak a végeredmény kellene, szeretném megérteni :/?

[link]



2023. okt. 16. 16:24
 1/6 anonim ***** válasza:

El kell kezdeni az áramkört/ellenállásokat leegyszerűsíteni, összevonni. Például az A kapcsolási pont melletti két 500Mohm-os ellenállás sorba van kapcsolva, így azokat össze kell adni és a kettő 500Mohm-ból csináltunk egyetlen 1000Mohm-ot. Ha onnan haladsz tovább jobbra, ott van két párhuzamosan kötött ellenállás, egy 20kohm és egy 60kohm, itt pedig úgy számolunk, hogy R1*R2/R1+R2, tehát a két ellenállást egyszer összeszorzod, egyszer összeadod, a kettőt pedig egymással elosztod. Ebben az esetben ez úgy néz ki, hogy 20*60/20+60, azaz 1200/80=15kohm, ismét egyet csináltunk kettőből.


Így szépen haladva kettesével el kell kezdeni őket összevonogatni, míg végül csak egyetlen ellenállás marad. Az egészet nem csinálom meg, egyrészt mert úgy tanulod meg legkönnyebben, ha te magad csinálod, másrészt meg lusta vagyok. :D De ha kérdés van, vagy valami nem világos, akkor kérdezz nyugodtan.

2023. okt. 16. 16:52
 2/6 anonim ***** válasza:
Ja és mértékegységekre figyelj. Én is félrenéztem a két 500-asat, mert a kis 'm' az milli, én pedig nagy 'M'-et írtam, ami mega. De úgy látom azon a kettő 500-ason kívül, ami milliohm, az összes többi kiloohm, szóval nem vészes, nem nagyon lehet belegabalyodni.
2023. okt. 16. 16:54
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, abban tudnál még nekem segíteni, hogy egy ilyennél, hogyan számolok eredő ellenállást?

[link]

2023. okt. 16. 18:42
 4/6 anonim ***** válasza:

#3 Technikailag sehogy, mert ez így önmagában értelmezhetetlen. Ez olyan, mintha egy vezetékdarab két végét összekötnéd: semmi sem történik.


A rajz alapján amúgy ez három sorba kötött ellenállásnak néz ki, csak össze kell adni az értékeiket. De mivel ez így önmagában nem egy áramkör, ezért igazából eredő ellenállás sincsen. Ha ezt megalkotnád a valóságban, akkor ez csak három különálló, haszontalan ellenállás lenne, ami nem csinál semmit.

2023. okt. 16. 19:12
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól megnézed az első kapcsolást, akkor észreveheted, hogy van benne néhány rövidrezárt pont. Jobboldalon felül a két 1 kΩ, a 2 kΩ, 2 Ω és az alatta levő 2 kΩ rövidre van zárva, ezeket az ellenállásokat nem kell figyelembe venni. Alul az összes 3 kΩ-os ellenállás is figyelmen kívül hagyható, mert azzal a két ferde vezetékkel át vannak kötve. Az egész áramkörből így ennyi marad:

Az A pontból kiindulva két sorosan kapcsolt 500 mΩ, ezek eredője 0,5+0,5=1 Ω.

A 20 kΩ és a két 60 kΩ párhuzamosan vannak kötve. Egyszerűbb, ha előbb veszed a két 60 kΩ eredőjét, ez 60/2=30 kΩ. Ezzel van párhuzamosan a 20 kΩ, a három ellenállás eredője:

30·20/(30+20)=12 kΩ

Ezzel van még sorosan a 2 kΩ, amelynek másik kivezetése a B ponthoz csatlakozik. Így a teljes eredő ellenállás az A-B pontok között: Rab=0,001+12+2=14,001 kΩ

A Gab ennek reciproka: Gab=1/Rab=1/14,001=0,0714 mS

Gyakorlati szempontból a két 500 mΩ elhanyagolható a 14 kΩ mellett, ezért az eredő ellenállás 14 kΩ-nak vehető.

2023. okt. 16. 20:03
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A 3-as kérdésednek így nincs értelme, mert meg kell adni, hogy az eredő ellenállás mely pontok között értendő. Ebben a kapcsolásban háromféleképpen értelmezhető.

A 7 kΩ-os ellenállás kivezetései felől nézve: Re1=7·(6+1)/(7+6+1)=3,5 kΩ

A 6 kΩ-os ellenállás kivezetései felől nézve: Re2=6·(7+1)/(7+6+1)=3,429 kΩ

Az 1 kΩ-os ellenállás kivezetései felől nézve: Re3=1·(7+6)/(7+6+1)=0,929 kΩ

2023. okt. 16. 20:11