Határozza meg az xy szorzat maximumát, ha x>0, y>0 és 3x+8y=10.2023. okt. 9. 00:26
11/14 krwkco válasza:
3x+8y=10
3xy+8y^2=10
3xy=10-8y^2
Ha y közelít a 0-hoz akkor xy közelít a maximumához, ami 10/3.
12/14 krwkco válasza:
Elszúrtam.
3x+8y=10
3xy+8y^2=10y
3xy=10-8y^2+10y
3xy=10-8(y-5/8)^2+25/64
Az xy maximumértéke (10+25/64)/3.
y=5/8 x=5/3
Hacsak megint nem rontottam el. :-)
13/14 krwkco válasza:
De már megint elrontottam
3x+8y=10
3xy+8y^2=10y
3xy=10-8y^2+10y
3xy=10-8(y-5/8)^2+valami konstans, amit már nem is próbálok kiszámolni. :-)
A maximumhelyen y=5/8 x=5/3 xy=25/24.
14/14 anonim válasza:
Írjuk 24 db (x/8)-ra és 24 db (y/3)-ra, azaz összesesen 48 db számra a számtani-mértani egyenlőtlenséget:
[(x/8)^24]*[(y/3)^24] ≤ [(3x + 8y)/48]^48 = (10/48)^48
A baloldal = [(xy)^24]/[(8^24)*(3^24)]
amiből rendezéssel: xy ≤ 25/24.