Üdv! Valaki segítene a matematika házi feladatban (egyenes egyenlete)?


Igazából azt is megköszönöm, hogyha valaki rá tudna vezetni a válaszra, el vagyok veszve.


Adott az f: 5x-3y=7 egyenletű egyenes.

Írd fel egy olyan egyenes egyenletét, amely


b) átmegy az origón, és a meredeksége az f egyenes meredekségének reciprokával egyenlő.


Itt nekem y=-3/5-öd x jött ki. így az egyenlet y=-3/5-öd x

Ez helyes megfejtés?


Illetve a c feladathoz nem tudtam hogy kezdjek hozzá.


az f egyenest az 1 ordinátájú pontjában metszi és meredeksége -3 ahol az ordináta a pont második koordinátáját jelenti.


Esetleg aki tud, mellékelne egy youtube csatornát ami segíthet ezeknek a megértésében?

Köszönöm előre is!



2023. okt. 1. 20:47
 1/3 anonim ***** válasza:

Az első nem egészen jó. Valószínűleg jól indultál el, csak valahol félrement a számolás.


A meredekséget minden esetben meg tudjuk úgy határozni, hogy az egyenletet y-ra rendezzük. Esetünkben:


y = (5/3)*x - 7/3


Itt a meredekség az a szám, amely az x előtt áll szorzótényezőként, ez az 5/3. Ennek a reciproka 3/5, vagyis a lineáris függvényt y = (3/5)*x + valami alakban keressük. Mivel az origón kell, hogy áthaladjon, ezért egyszerűen csak y=(3/5)*x lesz.


Ezen a ponton nem tudom, mennyire ragaszkodik a feladat az egyenes egyenlete alakhoz. Ha nagyon, akkor vissza kell alakítanunk:


3x - 5y = 0


A másiknál hiányzik a mondat tárgya; mit metsz? De rá lehet jönni, hogy valószínűleg az x-tengelyre gondolt a költő. Tehát van egy pontunk az egyenesről, ez a P(0;1). Kellene nekünk még egy pont, amit nem nehéz megtalálni, hogyha tudjuk, mit jelent a meredekség. Egy másik pont, ami biztosan rajta van az egyenesen, az a Q(1;-2) pont. Így már van két pontod, hogy felírd az egyenes egyenletét.

2023. okt. 1. 22:21
 2/3 A kérdező kommentje:

Oh, igen. Rosszul fogalmaztam a kérdést. -5/3 lett a meredekség nekem. Sajnos néhol már összezavarodom, mivel törtben számolom, viszont a tanár jobb szereti, ha pld a -5/3-madot -1,67 alakban írjuk..

Köszönöm szépen a segítséget!


Volt egy harmadik feladat is amit próbáltam megoldani.


ABC háromszög B csúcsából induló súlyvonalának egyenlete 2x+6y=5, illetve az A csúcsból induloé x-5y=6,5. Meg kell határozni a súlypont koordinátáit.


egy értékre hoztam az y-t, 3 lett belőlük.


e: 10x+30y=25

e2: 6y-30y=39


összeadtam a 2 egyenletet - 16x=64 osztottam 16-tal így lett x=4


behelyettesítettem az egyik egyenletbe az x-et

2*4+6y=5

8+6y=5 / kivontam 7-at majd osztottam 6-tal

6y=-3 /// y= -0,5

így jött ki a P(4, -0,5)


Helyes a számolásom?

2023. okt. 1. 22:51
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen. De erről te magad is meg tudsz bizonyosodni, egyszerűen az x és y helyére írd be mindkét egyenletben a kapott eredményt, majd nézd meg, hogy a két egyenlet teljesül-e.


"viszont a tanár jobb szereti, ha pld a -5/3-madot -1,67 alakban írjuk.."


Hát akkor neked egy jó fura tanárod van, mivel általában törtalakban szokták várni az eredményt, minthogy az eredményt kerekíteni kelljen valahova...

2023. okt. 1. 22:58