Hogyan bizonyítod be, hogy cos20°+cos100°+cos140°=0?


2023. okt. 1. 14:03
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Beütöm a számológépbe, azt csá.


Egyébként meg; első körben érdemes a tompaszögeket visszavezetni hegyesszögekre a tanult összefüggések alapján, nevezetesen: cos(x) = -cos(180°-x). Ennek megfelelően:


cos(100°) = -cos(180°-100) = -cos(80°)

cos(140°) = -cos(180°-140°) = -cos(40°)


Ekkor a feladat itt tart:


cos(20°) - cos(80°) - cos(40°)


Emeljük ki a negatívat az utolsó két tagból:


cos(20°) - [cos(80°) + cos(40°)]


Most nézzük meg a []-ben lévő összeget. Az addíciós tételek között szerepel egy ilyen képlet:


cos(x) + cos(y) = 2 * cos[(x+y)/2] * cos[(x-y)/2], ennek megfelelően


cos(80°) + cos(40°) = ... = 2 * cos(60°) * cos(20°)


Szerencsénk van, mivel cos(60°) értékét pontosan tudjuk (úgynevezett nevezetes szögfüggvényérték), ez 1/2, tehát


= 2 * 1/2 * cos(20°) = cos(20°)


Tehát itt tartunk:


cos(20°) - cos(20°), ez pedig szemlátomást 0, tehát az eredeti is 0 lesz.


Lehet máshogyan is bizonyítani.

2023. okt. 1. 14:19
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Veszel egy szabályos háromszöget, aminek a súlypontja az origó, és az egyik csúcspontja az x-tengely pozitív felére esik. A csúcspontokba mutató vektorok összege zérus, így azok x-koordinátáinak összege is zérus, amiből cos0°+cos120°+cos240°=0. Forgassuk el ezt a háromszöget -20°-kal. A csúcspontokba mutató vektorok összege ugyancsak zérus lesz: 0=cos(-20°)+cos100°+cos220°=cos20°+cos100°+cos(360°-220°)=cos20°+cos100°+cos140°.
2023. okt. 1. 14:36
 3/3 anonim ***** válasza:

#2, ez egy valóban szép és szemléletes megoldás.


Kérdés, hogy a kérdező tisztában van-e a vektorokkal való számolással.

2023. okt. 1. 14:49