Bernoulli egyenlet segítségével , g*h+p/ró+(c^2)/2=állandó alapján ezt hogyan kell megoldani? valaki le tudná vezetni hogy jönnek ki az eredmények?

[link] ez lenne a feladat

2023. szept. 28. 16:23
 1/2 Silber ***** válasza:

Nem egyértelmű nekem több dolog sem.

1.: a=a'+g, ahol a' a tartály gyorsulása és g a nehézségi gyorsulás. Így:

a=a'+g

a=3.2+10

a=13.2 m/s^2


2.: Itt vannak a legnagyobb kérdőjelek, részben a pongyola fogalmazásból. A 69 mbar vákuum nem jelenthet valóban 69 mbar vákuumot, mert még a folyadék hidrosztatikai nyomása sem elegendő ahhoz nem meghaladja a környezeti nyomást. Tehát a "69 mbar vákuum" valójában 1-0.069=0.931 bar=93100 Pa abszolút nyomást jelent.

Ekkor a nyomás a tartály alján:

p2=p1+Rho*a*h

p2=93100+978*13.2*0.56

p2=100329 Pa


Ezt behelyettesíthetjük a Bernoulli-egyenletbe. Ezzel szenvedtem a legtöbbet, és még mindig nem vagyok biztos a helyességben.

v1^2/2+p1/rho1+z1*g=v2^2/2+p2/rho2+z2*g


Esetünkben rho1=rho2, g=a, valamint feltételezzük hogy a tartály átmérője jelentősen nagyobb mint a fúvókáé így v1=0. Emellett mivel a magassági tagokat (z*g) már figyelembe vettük a nyomások kiszámításakor, azok elhagyhatók. Ekkor átrendezhető az egyenlet a következő formára:

v2=(2*(p1-p2)/rho)^(1/2)

v2=(2*(100329-100000)/978)^(1/2)

v2=0.8207 m/s


Van minimális eltérés az általad mutatott megoldástól, de ha valaki jobban tudja akkor mutassa meg.


3. A kilépési sebesség és a fúvókaátmérő ismeretében kiszámítható a térfogatáram:

V=v*A

V=v*(d^2*PI/4)

V=0.8207*0.033^2*3.14/4

V=7.02*10^-4 m3/s

Ezt átváltva l/min-be (ezerrel, majd 60-nal szorzás) kapjuk:

V=42.12 l/min


4. Innen egyszerű a dolog, csak át kell váltani a sűrűség felhasználásával tömegáramra. Hogy kompatibilis legyen a számítás a sűrűséggel (ami kg/m3 dimenziójú), így a 3. pontban kapott eredeti számot kell felhasználni (7.02*10^-4 m3/s).

m=rho*V

m=978*7.02*10^-4

m=0.687 kg/s

2023. szept. 28. 23:37
 2/2 Silber ***** válasza:
A nyomás esetében van egy indexelési hibám, a lényeg hogy a tartály alján található nyomásból kell kivonni a környezeti nyomást.
2023. szept. 28. 23:54