Egyetemi valószínűségszámítás?


1) Hét egyforma szabályos dobókockát egyszerre feldobunk. Mennyi a kísérlet kimeneteleinek

száma? Mennyi az esélye, hogy 2 db egyest, 2 db hármast, 1 db négyest, és 2 db hatost

dobunk egyszerre?

2) Egy szekrényben 20 sapka és 15 sál van. Egymás után, visszatevés nélkül veszek elő 10 ruhadarabot. Mennyi a valószínűsége, hogy a negyedik ruhadarab sapka lesz?



#házi feladat #esemény #valószínűség #Kedvező eset #Összes eset
2023. szept. 27. 11:24
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Az első válaszhoz még annyit hozzátennék, hogy ha nem érted, hogy ott a kedvező eset mi alapján jött ki, akkor számolhatsz máshogyan is; az a kérdés, hogy hányféle sorrendben lehet 2 db egyest, 2 db hármast, 1 db négyest, és 2 db hatost egymás mellé leírni (különféle sorrendekben), ezt pedig ismétléses permutációval is számolhatod; 7!/(2!*2!*2!), és ezt egy kicsit azért könnyebb számolni, ha nincs tudományos számológéped.
2023. szept. 27. 14:19
 12/13 krwkco ***** válasza:

A 2. feladat is egyszerű.

Számozzunk meg minden tárgyat. Állítsuk őket sorba. Az összes esetek száma 35! Az, hogy ezek közül az első 10-et vagy akárhányat húzzunk ki, az teljesen mindegy.

A kedvező esetek számának meghatározásánál 20 húsz sapkából 1-et (20 alatta 1)=20, tegyünk a negyedik helyre. Az összes többi helyen permutáljuk a maradék 34 tárgyat.

P=20*34!/35!=20/35. Pont ugyanannyi, mintha egy tárgyat húznánk ki és annak a valószínűségét keresnénk, hogy az sapka-e.

2023. szept. 27. 20:11
 13/13 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, aki segített! :)
2023. szept. 28. 00:14
1 2