Hogyan tudom kiszámolni az áramerősséget és feszültséget?

[link]

2023. szept. 18. 14:07
 1/7 anonim ***** válasza:
35%
Hát, barátom, ha az Ohm törvény se megy, akkor menj el malterkeverőnek.
2023. szept. 18. 14:10
 2/7 anonim ***** válasza:
22%

1. Első körben tudjuk, hogy sorosan, ha csak szimpla fogyasztók vannak, az áramerősség végig fix, tehát kell az eredő.

Eredő ellenállás: R = R1 + R2 + R3 = 600 Ohm


2. Az áramerősség utána szimpla Ohm-törvény. R = U * I

Azaz I = U / R , tehát I = 6 / 600 = 0,01 A


3. A feszültségek ugyanezen elv alapján jönnek, illetve az arányos feszültségesés elvével. Azaz U = R / I , vagy U1 / U = R1 / R.


Tehát az arányossági számítással rájöhetsz, U1 = 100 V, U2 = 200 V, U3 = 300 V.


A jövőre ezt jegyezd meg, soros kapcsolás esetében:

Az eredő ellenállás az ellenállások összege.

Az áram midenhol azonos.

A ellenállásokon eső részfeszültségek összege megegyezik a teljes feszültséggel.

A részfeszültségek arányosak az ellenállásokkal.


A párhuzamosra pedig ezt:

A feszültség mindenhol azonos.

A ágakban folyó részáramok összege a megegyezik a teljes árammal.

A részáramok fordítottan arányosak az ellenállásokkal.

2023. szept. 18. 14:26
 3/7 anonim ***** válasza:

A feladatban ez áll: „Építse meg szimulációs programban az alábbi kapcsolást…”

Ezek szerint te valamiféle szakiskolába járhatsz. Nem tudtad bevinni egy szimulációs programba? Ha ilyen feladatot kaptál, akkor az Ohm-törvényt, soros kapcsolás jellemzőit valószínűleg már tanították. Ennyit kellett volna tudni hozzá, de, ha egy ilyen egyszerű kapcsolás kiszámítása sem megy, akkor itt marha nagy hiányosságok vannak.

2, ez szép és jó, de most át sem gondolja, egyszerűen kimásolja innen a megoldást. Aztán a következő hasonló feladatot majd ugyanúgy nem tudja megoldani, így ugyanolyan tök marad, mint előtte volt.

A feladatban szinte le volt írva a megoldás menete, ezeket a kérdéseket kellett volna feltenni neki:

−Hogyan számítjuk ki a sorosan kapcsolt ellenállások eredőjét?

−Ha egy adott feszültséget kapcsolunk egy ellenállásra (itt az előbb kiszámított eredő ellenállásra), akkor mekkora áram folyik rajta?

−A sorosan kapcsolt ellenállásokon azonos áram folyik?

−Hogyan számítjuk ki egy ellenálláson eső feszültséget, ha ismert az áram és az ellenállás?

Ezeket szépen sorban megkeresi a tankönyvben és máris ki tudja számítani és talán valamennyire meg is érti mit, miért és hogyan kell kiszámolni. Nem a teljes megoldást kell megadni, hanem rávezetni, hogyan kezdjen hozzá, majd milyen lépéseket végezzen el, hogy eljusson a megoldáshoz. Ha mégsem megy neki, akkor ideírja, meddig jutott, aztán segítünk neki, hogyan folytassa. Úgy tűnik ő nem ilyen, megkapta a kész megoldást, kimásolta, aztán megköszönni az már nem érdekes.

2023. szept. 18. 22:51
 4/7 anonim ***** válasza:

Egyetlen eredő ellenállással helyettesíted a teljes ellenálláshálózatot és után ohm törvénnyel ki lehet számolni.


Ajánlom fejben tartani az alábbi segédháromszöget;


_/U\

/R|I\

2023. szept. 19. 10:57
 5/7 A kérdező kommentje:
#2 a párhuzamos kapcsolásnál minden esetben és mindenhol azonos a feszültség...?
2023. szept. 19. 18:58
 6/7 anonim ***** válasza:
#5 ez nem verstanulás kérdése, hanem meg kell érteni. Az áramköri rajzokban a "drótokat" nulla ellenállásúnak tételezzük fel, ha más nincs megadva. Amelyek elemek nulla ellenállású vezetékekkel vannak összekötve, azoknál van-e különbség a feszültségben?
2023. szept. 19. 19:03
 7/7 anonim ***** válasza:
#5 Van egy áramforrás, vele párhuzamosan kötve valamennyi ellenállás. Hány potenciált tudsz összeszámolni? Magyarul: Hány helyre tudod tenni a multiméter mérőkéjét, hogy eltérő értéket mutasson?
2023. szept. 19. 19:47