Hogyan lehet kiszámolni hogy egy adott ledhez, ledsorhoz mekkora ellenállást csatoljon az ember, az adott feszültség, áram függvényében?
Ellenállás = (tápfeszültség – LED feszültség) / kívánt LED áramerősség.
Pl ha egy LED 3,4V-os,10mA-t igényel és 12V-os tápod van akkor (12-3.4)/0.010=860 Ohm ellenállás kell neki.
„Ha soros akkor az A adódik össze,ha párhuzamos akkor a V.”
Ez éppen fordítva van, ha a LED-eket sorosan kapcsolod, akkor a rajtuk eső feszültség adódik össze, ha párhuzamosan, akkor az áramuk. Viszont különböző színűeket közvetlenül párhuzamosan kapcsolni nem helyes. Ha mindegyiknek külön előtét ellenállása van, akkor lehet párhuzamosan kapcsolni.
Például van három LED, az egyiken UL1=1,8 V, a másikon UL2=2,2 V, a harmadikon UL3=2,4 V esik, a tápfeszültség Ut=12 V, a LED-ek nyitóirányú árama I=20 mA, akkor a szükséges ellenállás:
R=(Ut–UL1–UL2–UL3)/I=(12–1,8–2,2–2,4)/0,02=280 Ω
A legközelebbi szabványérték: R=270 Ω, de, hogy ne lépjük túl a 20 mA-t legyen inkább a következő nagyobb érték R=300 Ω. Ezzel a LED-ek árama valamivel kisebb lesz 20 mA-nál:
I=(Ut–UL1–UL2–UL3)/R=(12–1,8–2,2–2,4)/0,3=18,67 mA
Az ellenálláson keletkező veszteség:
P=(Ut–UL1–UL2–UL3)²/R=(12–1,8–2,2–2,4)²/300=0,105 W
Azért, hogy az ellenállás ne nagyon melegedjen érdemes 0,25 W-ost választani.
Ezt találtam kapcsolási rajznak:
Eszerint 12 V esetén három LED van sorosan kapcsolva, és ezek a sorosan kapcsolt egységek pedig párhuzamosan.
LED szalagok áramfelvétele:
Mint láthatod ezek az áramok sokkal nagyobbak, mint egy vagy néhány sorosan kapcsolt LED árama. Ezeket már nem ellenállás előtéttel használják, mert az ellenálláson jelentős veszteség keletkezne, hanem egy hozzávaló tápegységgel.
RE:#7
A 12V-ról működtetett szalagon 3 ledenként ott az ellenállás, csak a linkelt rajzról lehagyták.
Így a kérdezőnek egyszerű dolga van, mert megveszi a szalagot, ad a végére a rányomtatott polaritás jelzésnek megfelelő feszültséget, és működik. Annyi dolga van a méretezésnél, hogy azért az áramfelvételt a tápegységnek tudnia kell fedeznie (értem ez alatt, hogy egy 5 amperes tápra ne 6 amper terhelés jusson).
A másik méretezési szempont, maga a led szalag vezetősávjainak terhelhetősége, és a rajta eső feszültség. Nem mindegy hogy 1 méter szalagról van szó, vagy esetleg az 5x5 méteres szobába 20 métert akar körbe. A 20 méter egyik végét betáplálva már a másik végén jelensős veszteséget tapasztalhatunk, halványabb lesz. A gyakorlatban a szalag teljesítményétől függően legalább gurigánként (5 méter van egy tekercsben általában, ha nem 100 métereset veszel) újra érdemes megtáplálni.
Szóval ilyen a 12V-os led szalag, persze van számos más típus is, ami eltér ettől, :
Ma már a számos szalag változat specifikus igényeket is kiegyenlít, ahogy előttem írták, van áramgenerátoros tápláláshoz kialakított változat is, ahol nincs ellenállás, de van ellenállás nélküli változatban olyan is, ahol nem szükséges külön áramgenerátor, mert azt már tartalmazza a kapcsolás:
És sorolhatnám napestig, annyi válfaja van már a lehetséges megoldásoknak.
De nagyon elmentem a kérdéstől, és lehet hogy a kérdezőt nem ez az írány érdekli, csak az adott válasz kapcsán szerettem volna pontosítani, ha már szóbakerült.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!