1, Jani karácsonyi ajándékra gyűjt, mikor lesz több pénze, ha havonta januártól decemberig mindig 200 FT-tal többet tesz félre a zsebpénzéből, vagy ha havonta 10%-kal emeli a megtakarításának összegét? Januárban 400 ft-ot tud félre tenni.


2, Milyen értéket kell adnunk a-nak, hogy igaz legyen?


a, a<2a

b, a>2a


Előre is köszönöm:)



2023. szept. 10. 23:55
 1/2 anonim ***** válasza:
75%

1. Kellene tudni, hogy hányadikos vagy, hogy milyen módszerek használhatók.


Ha általános iskolás vagy, akkor csak annyi a dolgod, hogy hónapról-hónapra kiszámolod az értékeket, majd összeadod őket.


Ha középiskolás vagy, akkor azt kell észrevenned, hogy ezek számtani/mértani sorozatot alkotnak.


Első eset: ha mindig 200 Ft-tal növeli, akkor számtani sorozatunk van, ahol az első tag 400, a differencia 200, a tagok száma 12 (én úgy értelmezem a feladatot, hogy minden hónap 1, napján tesz félre, tehát karácsony előtt decemberben még egyszer félre tud tenni. Ekkor behelyettesítünk az összegképletbe:


S(12) = [2*400 + (12-1)*200]*12 / 2 = 18.000


Ha mindig ugyanannyi százalékkal tesz félre, akkor mértani sorozatot kapsz, ahol az első tag 400, a kvóciens 1,1, így itt is be tudunk helyettesíteni az összegképletbe:


S(12) = 400 * (1,1^12 - 1)/(1,1-1) =~ 8554


Tehát az első esetben takarít meg többet.


2. Itt egyszerűen csak rendezed az egyenlőtlenséget;


a) 0<a, tehát a helyére pozitív számok írhatóak.

b) 0>a, tehát a helyére negatív számok írhatóak.

2023. szept. 11. 00:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2023. szept. 11. 06:47