Elmagyaráznátok a matek feladatot?


Csak ezt a 2 feladatot nem értem a háziban,vagyis nem igen tudok hozzákezdeni. Esetleg valaki segítene,hogy a menetét vagy a kezdetet megírná? Előre is köszönöm.


Megadunk egy számsokaságot:

32, 18, 20, 18, 20, 24, 15, 18, 55, 10.


a,Adj meg öt számot úgy, hogy ennek a számsokaságnak ugyanaz legyen a módusza és a mediánja, mint az adott számsokaságé, de az átlaga kétszer akkora legyen!


b,Adj meg öt számot úgy, hogy ennek a számsokaságnak ugyanaz legyen az átlaga és a mediánja, mint az adott számsokaságé, de a módusza 3-mal kisebb legyen!


A módusza: 18

Medián: 18 és 20

Átlag: 23



2023. márc. 31. 19:42
 1/5 anonim ***** válasza:

Segíteni nem tudok, de én a matekot mindig az ehazi. hu-n szoktam megkérdezni.

Eddig még mindig kaptam segítséget.

2023. márc. 31. 20:13
 2/5 anonim ***** válasza:

Az elsőt el tudom magyarázni. A medián ha kettő értéket kapunk, mert paros a szamsorozat indexe, akkor a kettő átlagát vesszük, ami itt 19. De ha 5 számjegyű sorozat kell, akkor nem átlagot nézünk, vagyis növekvő sorrendben a 3. szám az 19. 18 a módusz, vagyis a leggyakoribb elem, ezért az első kettő elem 18 lesz.

Vagyis eddig így néz ki:

18,18,19,x,y

Az utolsó kettő elemet úgy kell megadni hogy az átlag kétszerese legyen, vagyis 46.

5*46 az 230, vagyis az 5 szám összege ennyi kell legyen. 230-18-18-19=175. Szóval az x+y=175. Írj be kettő tetszőleges számot amire ez igaz. PL 75 és 100

Így a sorozat:

18,18,19,75,100

2023. márc. 31. 20:18
 3/5 anonim ***** válasza:

A b)t is megoldom akkor.

Szóval megint ugyanaz miatt 19 lesz a medián. Ami a harmadik index növekvő sorrendben. Hárommal kell kisebb lennie a modusznak, ami ugye 15, és leggyakoribb elemnek kell lennie, szóval 2ször írjuk le, eddig így állunk.

15,15,19,x,y

Mostmár csak azt kell megoldani hogy 23 legyen az átlaga.

23*5=115

115-15-15-19=66

X+y=66

Legyen mondjuk 30 és 35

Így a sorozatot 15,15,19,30,36


Meg arra figyelj mindkettőnél hogy x és y ne legyenek azonosak, mert akkor nem az első kettő elem lesz a leggyakoribb.

2023. márc. 31. 20:26
 4/5 A kérdező kommentje:
Így már értem,köszönöm szépen.
2023. márc. 31. 21:37
 5/5 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen:)
2023. márc. 31. 21:57