Matekosok! Helyes ez így? :S


A feladat azt kéri h bontsam fel a zárójeleket.. helyes így?

(a-2)'a köbön = 'a'(a köbön) - 6a + 6 ?

egyébként az "egységes érettségi feladatgyűjtemény matematika I " 78. oldal 504-es feladata, köszönöm előre is! :S


2010. okt. 13. 17:47
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:

(a-2)^3


(a-2)(a-2)

aa-2a-2a+4 (aa= a szor a, vagyis a^2)

a^2-4a+4


ezt zárójelbe teszem és és megszorzom még egyszer (a-2)-vel, mivel csak (a-2)(a-2)-őt néztem, vagyis a (a-2)^2-et.


Szorzásnál ez a jó, hogy mindenféle képpen felírhatod, pl.

a*b*c

(a*b)*c

a*(b*c)

(a*c)*b


lényegében azt jelenti ez, hogy azt szorzol be először amit akarsz.

pl. 3*2*4

3*2=6

6*4=24

3*2*4=24


visszatérve


(a^2-4a+4)*(a-2)


a^2a-2a^2-4a^2+8a+4a-8

a^2a (a négyzet szorozva a val) =a^3

a^3-6a^2+12a-8

2010. okt. 13. 19:14
 12/28 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Az én eredményem jó. A második válaszoló leírta az általános képletet, az is jó. A 12a-t, akárcsak a többi tagot úgy kapod meg, hogy a második képletébe a "b" helyére behelyettesíted a -2-t.
2010. okt. 13. 19:35
 13/28 anonim ***** válasza:
Nos én csak azért próbálom neki elmagyarázni, hogy értse a logikáját. Mondjuk én se használok képletet, pedig nem vagyok rossz matekos mérnöki szakon, csak gyorsan számolom ki az ilyeneket papíron.
2010. okt. 13. 19:37
 14/28 A kérdező kommentje:
hát én most vagyok elsős a gimiben, és nekünk ilyen szabályokat írt fel a tanár de még azzal se értem :S
2010. okt. 13. 19:44
 15/28 anonim ***** válasza:

Megpróbálom még egyszer a logikáját elmagyarázni, ha nem megy így se, akkor használd a második hozzászólásban leírt képletet. csak be kell helyettesíteni abban


(1+2)(3+4)


1*3+1*4+2*3+2*4

először az egyessel szoroztam végig a 3+4-et, vagyis 1*3 + 1*4

Majd a kettessel: 2*3 +2*4

ezt összevonva: 1*3=3 1*4=4 2*3=6 2*4=8

3+4+6+8=21


de mínusszal is ez van: (1-2)(3-4)

1*3=3

1*-4=-4

-2*3=-6

-2*-4=8 (mert mínusz szor mínusz az plusz)

vagyis: 3-4-6+8=1

ezt a mínusszor minuszosat leírom


-- plusz lesz belőle

-+ mínusz lesz belőle (ez lehet fordítva is, +-)

++ plusz marad


Ugyanezt csinálod akkor is, ha 3 rész van, vagyis a harmadikon van az egész.


ugye x^3=x*x*x

ezt már leírtam, lehet csoportosítani: (x*x)*x


most vegyünk egy olyan példát mint ami nálad van, csak írjunk az "a" helyére 3-at


(3-2)*(3-2)*(3-2)


na most zárójelbe teszem az első kettőt

((3-2)*(3-2))*(3-2)


Kiszámolom azt, ami a zárójelben van, vagyis

(3-2)*(3-2)

3*3=9

3*-2=-6

-2*3=-6

-2*-2=4

9-6-6+4=1


1*(3-2)=1*1=1


Na most, mivel ez nem lesz ilyen egyszerű, mert nem tudod összevonni őket konkrét számra, mert van egy ismeretlen. Mutatok még egy példát


(1+2+3)*(4+5)


1*4=4

1*5=5


2*3=6

2*5=10


3*4=12

3*5=15


4+5+6+10+12+15=52


körülbelül így. de azt a második hozzászólásos képletet is használhatod, de ez a logikája annak, ha két több elemes cuccot összeszorzol.


természetesen a (1+2)*(3+4) et lehetne így is: 1+2=3

3+4=7

3*7=21


de direkt úgy számoltam ki, ahogy neked számolnod kell. Ha megfigyeled, az első példában ugyanazt az eredményt kaptam.

2010. okt. 13. 20:08
 16/28 anonim ***** válasza:

De vigyázz, figyelj oda nagyon a számolásra, mert ezt a módszert könnyen el lehet rontani (előjel hibát vétesz, vagy bármi). Főleg hosszabb szorzásoknál, mint pl.

(a+b)^15

Ez már szép dolog, lenne pár sor mire végigszámolnád ezzel a módszerrel méghozzá elég sok hibalehetőséggel, de szerintem (a+b)^3-ig használhatod nyugodt szívvel, vagy tanuld meg a képletet.

2010. okt. 13. 20:14
 17/28 anonim ***** válasza:

Ihj, most így elgondolkodtam. Ugye képletet mondtál és lehet, hogy a második hozzászóló nem azt a képletet írta le, amit a tanárod kér.


Nem ezt tanultátok véletlenül, hogy

(a+b)^3=(a+b)(a^2+2ab+b^2)?

2010. okt. 13. 21:02
 18/28 anonim ***** válasza:

Javaslom, hogy keress rá a 'pascal háromszög' címszóra, ott megtalálod az általános szabályt.

[link]


Nagyon könnyű megtanulni, és nem számoláskor nem lehet eltéveszteni az együtthatókat.


Az első sor az

(x + y)º

A második sor az

(x + y)¹

a harmadik az

(x + y)²

a negyedik az

(x + y)³ hatvány együtthatóinak felel meg

...

stb


Baloldalt az 'x', a jobb oldalon az 'y' legnagyobb hatványú tagjának együtthatói vannak.

Balról jobbra haladva az 'x' hatványai csökkennek, az 'y'-é pedig növekszik.


(x + y)³ esetén

Az együtthatók harmadik hatvány esetén

1 3 3 1

Ezért a szorzatok

1*x³*yº + 6*x²*y¹ + 6*x¹*y² + 1*xº*y³

vagyis

(x + y)³ = x³ + 6x²y + 6xy² + y³

Ha y negatív, tehát (x - y) hatványáról van szó, az előjelek felváltva ellenkezőre váltanak.

(x - y)³ = x³ - 6x²y + 6xy² - y³


Ebbe a képletbe szerintem egyszerűbb behelyettesíteni, és sokkal kisebb a tévedés valószínűsége.


DeeDee

*******

2010. okt. 14. 00:39
 19/28 anonim ***** válasza:

Bocs!

'Nagyon könnyű megtanulni, és nem számoláskor nem lehet eltéveszteni az együtthatókat. '


helyesen


'Nagyon könnyű megtanulni, és számoláskor nem lehet eltéveszteni az együtthatókat.'

2010. okt. 14. 00:43
 20/28 anonim válasza:
2. vagyok.ez csak a képlet volt...helyettesítsd be a B re a 2t.. ennyi...:DD ez tutijó képlet. sokkal egyszerűbb mint összeszorozni mindent mindennel.egy dogában sok percet takaríthatsz meg ,ha ezt megtanulod.és ott hibázhatsz is ha váltelen egy tagot kihagy. de ez az én véleményem,úg csinálod ahogy neked tetszik:)
2010. okt. 16. 19:37
1 2 3