Matekosok! Helyes ez így? :S


A feladat azt kéri h bontsam fel a zárójeleket.. helyes így?

(a-2)'a köbön = 'a'(a köbön) - 6a + 6 ?

egyébként az "egységes érettségi feladatgyűjtemény matematika I " 78. oldal 504-es feladata, köszönöm előre is! :S


2010. okt. 13. 17:47
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:

Hibás. Így jó:


(a-2)^3 = a^3 - 6a^2 + 12a - 8

2010. okt. 13. 18:02
 2/28 anonim válasza:
(a-b)³=a³-3a²b+3ab²-b³
2010. okt. 13. 18:05
 3/28 anonim ***** válasza:

Én ezeket a szabályokat hogy (a+b) négyzeten, hogy az mi, sose tanultam meg. Én mindig felfirkantok egy ilyesmit:

a+b a+b

ugye mivel (a+b) a négyzeten az (a+b)*(a+b)

ezt úgy lehet a legegyszerűbben kinyerni, hogy minden tagot minden taggal megszorzol, majd összeadod (vagy ha más az előjel kivonod).


a+b a+b

a*a+a*b+b*a+b*b

vagyis a négyzet + a szor b + a szor b + b négyzet

összevonva: a négyzet + kétszer a szor b + b négyzet.



Persze, tudom, most köbröl van szó, de azt ebből nyerheted. Ugye (a+b)köb az egyenlő (a+b)*(a+b)*(a+b)

(a+b)*(a+b)= a^2+2ab+b^2 (^2= négyzet, ez (^) jelöli hogy ráemelem)

akkor ugye itt még hiányzik a harmadik (a+b).

Vagyis (a^2+2ab+b^2)*(a+b)

Ugyanazt megcsinálod mint az előbb. Itt is minden tagot mindennel, vagyis:

a^2*a+a^2*b+2ab*a+2ab*b+b^2*a+b^2*b


Jajj bár átlátható lenne... még én se látom át így leírva, de megpróbálom elmagyarázni jobban:

(a+b)*(a+b+c)

az a*a+a*b+a*c+b*a+b*b+b*c

aa+ab+ac+ba+bb+bc


(a-b)*(a+b-c)

aa+ab-ac-ba-bb+bc

ugye azért + bc a végén, mert mínusz szor mínusz az plusz.

Akárhány tagja lehet meglehet ezt mindig csinálni.


(a+b+c)*(a+b+c+d)

aa+ab+ac+ad+ba+bb+bc+bd+ca+cb+cc+cd


remélem rájössz a logikájára.

2010. okt. 13. 18:14
 4/28 A kérdező kommentje:

akkor az első válaszoló írta helyesen?

a második válaszolónak pedig üzenem, h nem B volt, hanem 2., a harmadik válaszolót pedig nem nagyon értem eddig :/

2010. okt. 13. 18:30
 5/28 anonim ***** válasza:

3. válaszoló vagyok

[link]


itt az első négyzetbe beírtam.

először az a-t szorzod mindegyik taggal:

a*a

a*b

majd a b-t szorzod mindegyik taggal

b*a

b*b

a*a+a*b+b*a+b*b


ugyanígy lehet szorozgatni nagyobb szorzásoknál is, mint pl. (a+b+c)(a+b+c+d)

2010. okt. 13. 18:41
 6/28 A kérdező kommentje:
és akkor itt a avégeredményben " a^3-6a^2+12a -8 " hogy jött ki a 12? mert a többit tudom,de a 12?
2010. okt. 13. 18:55
 7/28 anonim ***** válasza:

és akkor itt a avégeredményben " a^3-6a^2+12a -8 " hogy jött ki a 12? mert a többit tudom,de a 12?

Úgy, hogy az első elbaszta.

a^3 jó

-6a^2 tökéletes

+12a ugyancsak

-8 helyes

jól csináltad. nekem is ennyi jött ki.

2010. okt. 13. 19:06
 8/28 anonim ***** válasza:
Jajj, várj, az első jól csinálta, azt hittem hogy "végeredményemben", és azt hittem hogyha ez stimmel, akkor az első elszúrta, de nem. leírom a számolás menetét
2010. okt. 13. 19:07
 9/28 A kérdező kommentje:
köszi:)
2010. okt. 13. 19:10
 10/28 A kérdező kommentje:
azt megköszönném :D
2010. okt. 13. 19:12
1 2 3