:)))(((:
2010. okt. 12. 17:42
 1/10 anonim ***** válasza:
Második, negyedik, ötödik... ???
2010. okt. 12. 18:12
 2/10 A kérdező kommentje:
Ezt nem értem, mi van? XD
2010. okt. 12. 19:23
 3/10 anonim ***** válasza:

Azt kérdezted, hányadik osztályt fejezték be. Szerintem a másodikat, ötödiket és negyediket.

Nem tudom, hogy ezt matekban hogy vezetnék le, de én arra gondoltam, hogy:

1+2=3

1+2+3=6

1+2+3+4=10

1+2+3+4+5=15

és így továb... Próbálkoztam az 1, 3, 6, 10, 15 számokat úgy kombinálni, hogy az összegük pont 28 legyen. És ez 15+10+3 kombinációnál jött ki, ezért gondolom, hogy az egyik testvér az ötödiket végezte el (15 könyve van már), a másik a negyediket (10 könyve van), a harmadik meg a másodikat (3 könyve van).

2010. okt. 12. 23:54
 4/10 A kérdező kommentje:
Értem, köszi^^
2010. okt. 13. 12:52
 5/10 A kérdező kommentje:
De ha 4.-et végzett el akkor h van 1
2010. okt. 14. 14:10
 6/10 A kérdező kommentje:

Bocs.

Szóval ha a 4.-et végezte el akkor h van neki 10 könyve? Mert az van hogy ahány éve suliba jár, annyi könyvet kap. Akkor nem csak 4 könyvnek kéne h legyen neki? Ugyan ez a másiknál is...

2010. okt. 14. 14:11
 7/10 anonim válasza:
Ennyi gyűlt neki össze! Nem azt mondtad, hogy év végén 28 könyvet kaptak!
2010. okt. 14. 15:19
 8/10 anonim ***** válasza:

Legyen

x, y, z - a befejezett osztály sorszáma

Sx, Sy, Sz - a gyerekek könyveinek száma

Sö = 28 - az összes könyv száma


A gyerekek által egyenként kapott könyvek száma tkp. egy olyan számtani sor összege, melynek első eleme 1, az utolsó pedig a befejezett osztály sorszáma, a differenciája pedig 1.

Vagyis

Sx = x(x+1)/2

Sy = y(y+1)/2

Sx = y(y+1)/2


Ezek összege

Sö = Sx + Sy + Sz = 28


Könnyen igazolhatók a következő állítások

1.) Nem lehetnek hármas ikrek (x=y=z)

2.) Nem lehet közöttük kettes iker pl.: x=y

3.) Ha x>y>z, akkor az x=y+1 és z=y-1 esetén sincs megoldás.

4.) x>y>z, de y-z > 1


Tehát a három gyerek különböző korú, és ha a legidősebbhez viszonyítjuk a többiek korát, akkor

x = x

y = x - a

z = x - b

vagyis a középső 'a' évvel, legfiatalabb 'b' évvel fiatalabb a legidősebbnél.

A három gyerek könyveinek száma

Sx = x(x + 1)/2

Sy = (x - a)(x - a + 1)/2

Sz = (x - b)(x - b + 1)/2

Kettővel szorozva mindkét oldalt és összeadva az egyenleteket

2(Sx + Sy + Sz) =x(x + 1) + (x - a)² + (x - a) + (x - b)² + (x - b)


2*Sö = x(x + 1) + (x - a)² + (x - a) + (x - b)² + (x - b)


A levezetést mellőzve x-re a következő megoldás jön ki

x = (k + √D)/6

ahol

k = 2(a + b) - 3

D = 24(Sö + a*b) + 9 - 8(a + b)²


Elég randa, mit mondjak, de működik. :-)


Lássuk a különböző esteket. Sajna, nem lehet elkerülni a próbálgatást.

Elég a determinánst vizgálni, ha nem négyzetszám, nincs egész számú megoldás

D = 24(Sö + a*b) + 9 - 8(a + b)²


1.) eset

a=b=0

D = 24*28 + 9

D = 681 - nem megoldás


2.) eset

a=b=1

D = 24(28 + 1) + 9 - 32

D = 673 - nem megoldás


3.) eset

a=1

b=2

D = 24(28 + 2) + 9 - 72

D = 657 - nem megoldás


4.) eset

b>2a

a = 1

b = 3

D = 24(28 + 3) + 9 - 8*16

D = 625 - ez a megoldás!


Behelyettesítve az 'x' egyenletébe

x = (k + √D)/6 (emlékeztetőül: k = 2(a + b) - 3)

x = [2(1 + 3) - 3 + 25] /6

x = (8 - 3 + 25)/6 = 30/6

x = 5

====

Vagyis a legidősebb gyerek az 5. osztályt fejezte be


A többiek

y = x - a = x - 5

y = 4 - a középső negyedikes volt

====

z = x - b = x - 3

z = 2 - a kicsi másodikba járt

=====

Próba

Sx = 1+2+3+4+5 = 15

Sy = 1+2+3+4 = 10

Sz = 1+2 = 3

Sö = 28

------------


Biztos van ennél elegánsabb megoldás is, aki tudja, közölje velünk.


DeeDee

**********

2010. okt. 15. 01:03
 9/10 anonim ***** válasza:

Bocs!

Sx = x(x+1)/2

Sy = y(y+1)/2

Sx = y(y+1)/2


helyett

Sx = x(x+1)/2

Sy = y(y+1)/2

Sz = z(z+1)/2

ezt akartam írni.

2010. okt. 15. 03:09
 10/10 A kérdező kommentje:

Jó-jó!

Már minden leesettXD

2010. okt. 15. 16:08