Mi ennek a matek feladatnak a megoldása?

Egy osztály tanulóinak 1/3-a gyalog jár az iskolába, 1/4-e kerékpárral, a többi 10 diák pedig busszal. Hány tanulója van az osztálynak?

2023. jún. 18. 00:23
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hányadik osztályosnak adták fel a feladatot, így a megoldás elmagyarázása másképpen történhet. Most egyenlettel magyarázom el.

Legyen az osztály tanulóinak létszáma x.

Ekkor x/3 + x/4 +10=x. Ezt az egyenletet kell megoldanod.

Ezt már rád bízom, de ha nem sikerül, adok még ötletet hozzá.

2023. jún. 18. 01:16
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

1/3+1/4=4/12+3/12=7/12 rész gyalogol vagy kerékpározik.

5/12 rész buszozik, 10 fő.

Ezek szerint 1/12 rész 2 fő.

12/12 rész az osztálylétszám, az 24 fő.

2023. jún. 18. 07:21
 3/3 krwkco ***** válasza:

Megoldás egyenletek és törtekkel való bonyolultabb számolás nélkül:

Tegyük fel, hogy az osztálynak 12 tanulója van. (Azért választottuk, mert a 12 egyenlő a két nevező szorzatával.) Később majd helyesbítjük ezt a számot.

12-ből 4 tanuló jár gyalog, 3 kerékpárral és ebből következően marad 5 a buszozásra. Ami kétszer kevesebb, mint 10. Tehát kétszer többen tanulnak az osztályban. 24-en.

(Ez egy nagyon egyszerű módszer. De ha éppen törteket vagy egyenleteket akarnak gyakoroltatni, akkor egy vaskalapos tanár nem fog örülni neki. Viszont pl. ellenőrzésre jó. Vagy segít a másfajta megoldásban, ha már tudod az eredményt.)

2023. jún. 18. 08:43