Tegyük fel, hogy van mondjuk 32 üveggolyó, abból 12 piros, 9 kék, 7 zöld és 4 sárga. Az összeset betesszük egy zsákba, és véletlenszerűen kihúzunk 4-et. Mennyi a valószínűsége, hogy lesz közöttük zöld színű? Ezt valaki le tudná vezetni légy szíves, hogy hogyan kell egy ilyen feladatot megoldani, mert nem látom sehol az ilyenek megoldását és szeretném, ha jól sikerülne majd a vizsgám. Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat2023. jún. 13. 19:06
1/6 anonim válasza:
Annak valószínűségét, hogy nincs zöld golyó kivonjuk 1-ből (komplementer esemény).
1 - (25 alatt 4)/(32 alatt 4)
2/6 anonim válasza:
Érdemesebb ennél a feladatnál azt számolni, hogy hány esetben nem lesz zöld. Persze lehetne úgy is számolni, hogy konkrétan a zöldet számoljuk, de az sokkal időigényesebb.
Összeset eset: 32*31*30*29 = 863040
"Rossz" eset: amikor nincs zöld: 25*24*23*22 = 303600
A kedvező esetet innen úgy kapjuk, hogy a kettőt kivonjuk egymásból: 863040-303600 = 559440
Valószínűség = kedvező/összes = 559440/863040 =~ 0,6482 = 64,82%.
Tehát 64,82% a valószínűsége annak, hogy lesz legalább egy zöld.
3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. Nagyon jól megértettem. Valaki nem ismer esetleg egy jó matektanárt?
2023. jún. 13. 19:19
4/6 anonim válasza:
Ajánlom magamat. Online órákat szoktam adni. Bár nem vagyok végzett tanár, de bármelyik részét el tudom magyarázni, középiskoláig bezárólag mindenképp.