Mennyi a valószínűsége, hogy 10 lepottyanó vajas pirítósszelet közül lesz olyan, amelyik nem a vajas felére esik?


2023. máj. 22. 22:28
 1/4 anonim ***** válasza:
24%
Ugye 50-50%, vagy 1/2-1/2 hogy melyik felére esik. Ilyen feladatban úgy kell gondolkozni, hogy annak a valószínűsége, hogy mindegyik a vajas felére esik az (1/2)^10=1/1024. Ez nagyon kicsi valószínűség. Az összes többi lehetőségben legalább 1 (vagy inkább több) nem a vajas felére esik ez pedig az összes valószínűség (ami 1) mínusz ez, vagyis 1-1/1024=1023/1024=0,9990234375, vagyis majdnem 100% (99,90234375%) hogy lesz olyan (legalább 1, de inkább több is) amelyik nem a vajas felére esik. Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)
2023. máj. 22. 22:46
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem 50%, hogy a kenyér a vajas felére esik, hanem nagyjából 62%. A jelenségről itt olvashatsz bővebben:

[link]

[link]

[link]


Annak a valószínűsége, hogy egy a vajas felére esik, tehát p=0.62. Annak, hogy kettőből kettő a vajas felére esik, 0.62² = 0.38. És így tovább. Annak, hogy az összes a vajas felére esik, pⁿ = 0.62¹⁰ a valószínűsége.


Annak pedig, hogy 10-ből legalább 1 nem a vajas felére esik, az összes esemény mínusz az az esemény, hogy az összes a vajasra esett, azaz 1-pⁿ = 1-0.62¹⁰ = 0.9916 a valószínűsége.

2023. máj. 22. 23:02
 3/4 anonim ***** válasza:

Mivel nem szabályos test a kenyér, emiatt nem 0.5 a valószínűsége, hogy a vajas felére esik. Csak abban az esetben lenne ugyan akkora a valószínűsége annak, hogy a vajas oldalára esik, és annak, hogy nem, ha szabályos lenne. Itt szabályosság alatt fizikai szabályosságot kell érteni (súlypont, szimmetria ...stb).



Nem véletlenül emelik ki ezeknél a feladatoknál, hogy "szabályos dobókocka" , "szabályos pénzérme". Léteznek például szabálytalan dobókockák is, amely hiába hat oldalúak, nem 1/6 valószínűséggel lehet vele egy számot dobni. Pontosan ezért lehet vele csalni. Léteznek cinkelt kockák, amelyek nem ugyanakkora valószínűséggel esnek az egyes oldalukra.


De gondolj csak egy téglára. Annak is 6 oldala van, de azért érzed te is, hogy meredek lenne azt állítani, hogy mindegyik oldalára ugyanakkora valószínűséggel esik.

2023. máj. 24. 12:04
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Megjegyzés: nem a vaj miatt esik a kenyér a vajas felére, hanem a magasság miatt, ahonnan leesik. Azt kísérletileg bebizonyították, hogy asztalmagasságból általában csak egy felet tud fordulni a kenyér, mire földet ér.
2023. máj. 24. 12:08