Tudnátok segíteni? SOS! Matek, valószínűségszámítás, 10. o., tanácstalan vagyok :'(


Egy könyvespolcon 9 darab könyv van, a Gyűrűk ura sorozat 3 kötete, az Alapítvány trilógia 3 kötete és a Korfu trilógia 3 kötete. Ha véletlenszerűen rakják a 9 könyvet egymás mellé a

polcra, akkor mennyi a valószínűsége, hogy legalább az egyik sorozat 3 kötete egymás mellé

kerül?

Köszi!



2023. máj. 9. 16:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
29%

G: Gyűrűk ura 3 kötete egymás mellett

A: Alapítvány 3 kötete egymás mellett

K: Korfu 3 kötete egymás mellett


A kérdés: P(G+A+K)


Szitaformulával számolható. Menni fog?

2023. máj. 9. 17:11
 2/13 A kérdező kommentje:
Le tudnád még egy kicsit részletesebben írni légyszi?
2023. máj. 9. 17:15
 3/13 anonim ***** válasza:

A szitaformula:

P(G+A+K)=P(G)+P(A)+P(K)-P(GA)-P(AK)-P(KG)+P(GAK)


P(G)=P(A)=P(K)=(3!7!)/9!

A három egymás mellé kerülőt először egynek tekinted, így hét elemet lehet sorba rakni 7! féleképpen, de minden ilyen sorrendben a három egymás mellett levő 3! féleképpen állhat sorba.

...

2023. máj. 9. 17:24
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez a példa vagy nem 10. osztályos, vagy nem középszintű.
2023. máj. 9. 17:25
 5/13 anonim ***** válasza:
51%
Mondta valaki, hogy középszintű? A halmazelméleti szitaformulát 9. osztályban tanítják.
2023. máj. 9. 17:28
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
#5, tekintve, hogy ez egy házi feladat, az iskolában középszintű anyagot tanítanak, ezért igen... Hacsak nem specmatos osztályba jár a kérdező.
2023. máj. 9. 17:31
 7/13 anonim ***** válasza:

P(GA)=P(AK)=P(KG)=((3!)^2*5!)/9!


P(GAK)=(3!)^4/9!


Ha jól számoltam, a végeredmény 61/280.

2023. máj. 9. 17:41
 8/13 anonim ***** válasza:

Összes eset: 9!

Ha három van egymás mellett, azt egy blokknak vesszük, tehát 7! az, hogy melyik sorozatban van ez a hármas. 3 féleképpen fordulhat elő, hogy melyik könyvsorozatról beszélünk, és hatszoros szorzó, hogy a trilógia milyen sorrendben van, tehát kedvező eset 3*6*7!

Kedvező eset még az is, ha két trilógia van egymás mellett meg az is ha három.

Ha kettő, akkor 5!, 3-szoros szorzó, hogy melyik az a trilógia, ami kimaradt, és 6*6=36-szoros, hogy a trilógiák belső sorrendje milyen.


Ha mindhárom, akkor 3! =6 a trilógiák sorrendje, 6*6*6 pedig a belső sorrendek variációja, tehát kedvező eset 1296


A három kedvező esetet össze kell adni, és osztani az összes eset számával, azaz

P=(1296 + 5!*108 + 7!*18)/9!

2023. máj. 9. 17:41
 9/13 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget! Nem specmatos osztályba járok, csak egy nívósabbnak mondható gimibe, lehet azért nehezebb.
2023. máj. 9. 17:53
 10/13 A kérdező kommentje:
7-es, nekem valamiért 59/280 jött ki. Még az lenne a kérdésem, hogy így még nem maradnak átfedések? Mármint pl a P(GA),P(AK),P(KG) esetekben nincsenek benne azok, amik a P(GAK)-ban? Arra gondolok, hogy ha a 2 sorozatokon felül az olyan sorrendek, amikben mind a 3 sorozat egymás mellett van.
2023. máj. 9. 18:08
1 2