Egy könyvespolcon 9 darab könyv van, a Gyűrűk ura sorozat 3 kötete, az Alapítvány trilógia 3 kötete és a Korfu trilógia 3 kötete. Ha véletlenszerűen rakják a 9 könyvet egymás mellé a
polcra, akkor mennyi a valószínűsége, hogy legalább az egyik sorozat 3 kötete egymás mellé
kerül?
Köszi!
2023. máj. 9. 16:56
11/13 anonim válasza:
A szitaformulának a lényege az, hogy kiszűri az átfedéseket.
P(G+A+K)=P(G)+P(A)+P(K)-P(GA)-P(AK)-P(KG)+P(GAK)
P(G)+P(A)+P(K)
Ebben a kétszeres szorzatok kétszer, a hármas szorzat háromszor van figyelembe véve egy helyett.
-P(GA)-P(AK)-P(KG)
A kétszeres szorzatokat egyszer kivonjuk, a hármas szorzatot háromszor kivonjuk.
+P(GAK)
A hármas szorzatot egyszer hozzáadjuk.
P(G+A+K)=3*(3!7!)/9!-3*((3!)^2*5!)/9!+(3!)^4/9!
12/13 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2023. máj. 9. 18:46