Tudnátok segíteni? SOS! Matek, valószínűségszámítás, 10. o., tanácstalan vagyok :'(


Egy könyvespolcon 9 darab könyv van, a Gyűrűk ura sorozat 3 kötete, az Alapítvány trilógia 3 kötete és a Korfu trilógia 3 kötete. Ha véletlenszerűen rakják a 9 könyvet egymás mellé a

polcra, akkor mennyi a valószínűsége, hogy legalább az egyik sorozat 3 kötete egymás mellé

kerül?

Köszi!



2023. máj. 9. 16:56
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

A szitaformulának a lényege az, hogy kiszűri az átfedéseket.

P(G+A+K)=P(G)+P(A)+P(K)-P(GA)-P(AK)-P(KG)+P(GAK)


P(G)+P(A)+P(K)

Ebben a kétszeres szorzatok kétszer, a hármas szorzat háromszor van figyelembe véve egy helyett.


-P(GA)-P(AK)-P(KG)

A kétszeres szorzatokat egyszer kivonjuk, a hármas szorzatot háromszor kivonjuk.


+P(GAK)

A hármas szorzatot egyszer hozzáadjuk.


P(G+A+K)=3*(3!7!)/9!-3*((3!)^2*5!)/9!+(3!)^4/9!

2023. máj. 9. 18:38
 12/13 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2023. máj. 9. 18:46
 13/13 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen!
2023. máj. 9. 18:48
1 2